ד"ר מיכל אלבז אולי נראית לכם מוכרת מתוכנית הטלוויזיה "בייבי בום" בה השתתפה כאחת מהרופאות במרכז הרפואי מאיר מקבוצת כללית, אך תושבות רבות מרעננה דווקא מכירות אותה כמנהלת מרכז הבריאות לאישה של כללית.
3 צפייה בגלריה
ד"ר מיכל אלבז
ד"ר מיכל אלבז
ד"ר מיכל אלבז
(צילום: יאיר שגיא)
ד"ר אלבז לא גדלה בבית שבו יש רופאים, "לא גדלתי לתוך התחום ולא הכרתי אותו דורות אחורה. בגיל 14 בעקבות שיעור ביולוגיה החלטתי שאני הולכת להיות רופאה, ידעתי שאהיה גניקולוגית ועבדתי המון שנים כדי להגיע למקום בו אני נמצאת. הריון, לידה ופלא הבריאה תמיד ריתקו אותי, ועד היום אני חושבת שמדובר באחד התחומים המרתקים בעולם הרפואה", היא מספרת.
את דרכה החלה בתואר ראשון במדעי הרפואה באונ' בן גוריון בבאר שבע, לאחר מכן למדה רפואה בטכניון. "לאחר סיום הלימודים התחלתי התמחות במרכז הרפואי מאיר, כשברור לי שמיילדות הוא התחום שלי, המומחיות שלי היא הריון בסיכון, ואני אוהבת את השילוב בעבודה בין בית החולים ובין הקהילה כי אני נמצאת שם בכל תהליך הליווי של האישה ותומכת בה בתקופה הכי קשה", מספרת ד"ר אלבז. "אני מקבלת את הנשים במרפאה עם כל הניסיון שלהן מהעבר ומלווה אותן עד הלידה, כשהרבה פעמים יוצא לי לראות אותן בבית החולים, זו מעין סגירת מעגל שאני מאוד אוהבת".
3 צפייה בגלריה
ד"ר מיכל אלבז
ד"ר מיכל אלבז
ד"ר מיכל אלבז
(צילום: יאיר שגיא)
ד"ר אלבז מספרת שהיא קמה בבוקר בשמחה לעבודה, "אני לא חושבת שאשב רגל על רגל אבל זה המקום השמח שלי ואני מאוד אוהבת את מה שאני עושה", היא מספרת. לא תמיד היה לה קל, ובעיקר בשנות ההתמחות הייתה צריכה לשלב בין העובדה שהיא אמא צעירה בעצמה ובין מינימום של שמונה תורנויות בחודש, שלושים שעות כל אחת. "ילדים חולים הם לא אופציה, אי אפשר להפסיק את העבודה וזה מאוד קשה בשנות ההתמחות. צלחנו את התקופה עם המון עזרה מסבא וסבתא כי גם בעלי במקצוע אינטנסיבי ותמיד עבד שעות רבות".
היא מספרת שמצד אחד הילדים הכירו אותה מאז ומתמיד כאישה שעובדת שעות רבות, אך הם גם יודעים כמה היא נהנית מהעבודה שלה, "והם גם באים לבקר והילד הצעיר מספר בגאווה איך ראה תינוקות, זה חלק מהחיים והם גדלו לתוך זה, עם השנים הם גדלים וצריכים פחות בייביסיטר והיום כשאני מומחית זה יותר פשוט, למרות שאני עדיין מוקפצת בכוננויות".
ד"ר אלבז אומרת שההתמחות השנייה שלה היא כנראה פסיכולוגיה, "צריך לדעת איך לגשת לאישה, אני לא יודעת אם זה בגלל שאני אישה ועברתי לידות בעצמי, אבל אני לא מתביישת לחלוק עם המטופלות דברים אישיים, עצם זה שהן יודעות שהרופאה משתפת ופתוחה עוזר להן להיקשר וגם להירגע, מבחינתי הרגעת המטופלת היא חצי מהעבודה".
ד"ר אלבז מספרת שהעבודה בקהילה עם המטופלות ביום יום מסייעת לה להיות עם היד על הדופק, להכיר את המטופלות באופן אישי, תוך דאגה לשלומן ולביצוע כל הבדיקות הנדרשות לגילוי מוקדם ולבריאות האישה בכלל. "יש לנו רפואת קהילה מצוינת ואת כל המשאבים כדי לסייע לנשים לקדם את בריאותן", היא אומרת וגם מציינת שהיא עוזרת לנשים להכניס את הדברים לפרספקטיבה נכונה.
"לפעמים יש בדיקות לא תקינות ומטופלות יכולות מאוד להילחץ, לעיתים הדברים מוצגים לנשים בצורה מאוד קשה וצריך לפשט אותם ולהסביר כמה באמת צריך להילחץ מהממצאים, אבל גם להיות זו שתגיד באסרטיביות שהגיע הזמן ללכת לבית החולים. בסוף, המטופלות סומכות עלי והדבר מבוסס על מערכת היחסים שבניתי איתן. אני חיה ונושמת את חדר הלידה, הוא לב המחלקה ובו נוצרים החיים, לצד זאת ישנה האחריות המשמעותית שלנו בקהילה להוביל את האמא והתינוק בבריאות לאותה נקודה".