וכנות החלל הישראלית במשרד המדע מזמינה את הציבור לאירועי שבוע החלל הישראלי (26-31.1.2020) בסימן חיים ועובדים בחלל. עשרות פעילויות לכל המשפחה ללא עלות: הרצאות עם אסטרונאוטים, סדנאות ומופעים חד פעמיים, מסלול "חיים ועובדים בחלל" - בו תוכלו להתנסות במסע לעולמות חדשים, לגלות מהו מקצוע החלל שמתאים לכם, להכיר את תפריט האוכל שלכם בחלל, להתאמן כמו אסטרונאוטים בחלל ולהתנסות בתפעול כלים באמצעות כפפות אסטרונאוט, מיצגים, תצפיות טלסקופים ועוד.

שבוע החלל הישראלישבוע החלל הישראלי
שבוע החלל הישראלי
(צילום: רון שלף)

האירועים מתקיימים, זו השנה השמינית ברציפות, סמוך לתאריך אסון מעבורת החלל קולומביה ולהנצחת מורשתו של האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון ז"ל. בין אורחי שבוע החלל הישראלי 2020 יגיעו להרצאות לקהל הרחב האסטרונאוטים האמריקאנים אריק בו, דונאל תומאס ומארק ואנדה היי, והאסטרונאוט היפני קואיצ'י וואטאקה.

בין אירועי שבוע החלל 2020:


פעילויות חלל לכל המשפחה בסימן עובדים וחיים בחלל
במסלול חווייתי הכולל פעילויות והדגמות מרתקות כגון: איך ישנים, מה אוכלים, איך שומרים על הבריאות, איך עובדים ועוד, יכינו אתכם לחיים ולעבודה בחלל. ההסתגלות לסביבה חדשה ומורכבת, אינה פשוטה אז בואו להתכונן לקראת המסע לעולמות חדשים. הילדים (וגם ההורים מוזמנים) לעבור בין 7 תחנות חלל שונות, להחתים דרכון ולטוס לחלל:
טיסה 001: מסע לעולמות חדשים – כל מה שקורה בתחנת חלל – אתם תהיו אורחים בתחנת החלל המקומית ותלמדו מקרוב איך מתקלחים כשאין כוח כבידה ואיך הולכים לישון בלי לעוף?
קפה חלל - הכירו את תפריט האוכל שלכם וגלו מה הטעם של מזון בחלל
המשימה - פיצוח תעלומה מחקרית - גלו את הרכב הקרקע בכוכב הלכת החדש שלכם, תתנסו בהנעת רכבים על מאדים ומציאת מתכות.
ספייס ג'ים – רגע לפני שאנחנו ממריאים לחלל - נכנסים לכושר כמו אסטרונאוטים.
סוכנות החלל קוראת לך - מהו מקצוע החלל שמתאים רק לך? אתם מוזמנים לראיון עבודה חללי במיוחד ובסופו תדעו מה המקצוע שהכי מתאים לכם בחלל.
זה בידיים שלך! – איך מצליחים לתקן את החללית שהתקלקלה? או מחזקים בורג שהתרופף? – אתם תתנסו בתפעול כלים מורכבים והכל עם כפפות אסטרונאוט.
סינמה ספייס - ישראל מעצמת החלל – בואו נראה איך ישראל וסוכנות החלל הישראלית הפכה למעצמת חלל כי כולנו חלק מהסיפור.
מועדי הפעילות:
יום ראשון 26.1 – פלנתניה – נתניה, תיאטרון גבעתיים, מרכז מדעים – אופקים.
יום שני 27.1 – אשכולות פיס – ירושלים, פלנתניה – נתניה, מועצה אזורית מרחבים.
יום שלישי 28.1 – מדעטק – חיפה, מתנ"ס קריית משה – רחובות, מוזיאון המדע – ירושלים.
יום רביעי 29.1 – מוזיאון המדע – ירושלים, מדעטק – חיפה, פארק קאסו – באר שבע.
יום חמישי 30.1 – אורט בראודה – כרמיאל, מכללת אל-קאסמי - באקה אל גרבייה.

שבוע החלל הישראלישבוע החלל הישראלי
שבוע החלל הישראלי
(צילום: רון שלף)

הכנס השנתי לזכרם של אילן רמון וצוות מעבורת החלל קולומביה ולזכר אסף רמון
במסגרת אירועי שבוע החלל הישראלי ביוזמת סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע, המעבדה לחישה מרחוק והדמאה פלנטרית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב מזמינה את הציבור הרחב לכנס השנתי לזכרם של אילן רמון וצוות מעבורת החלל קולומביה ולזכר אסף רמון. השנה הכנס יהיה בסימן "סיכונים בחלל" והוא יתקיים באנגלית.
יום רביעי, 29 בינואר 2020, בשעה 11:30, איפה: באולם הסנאט ע"ש ו' א' מינקוף בקריית האוניברסיטה ע"ש משפחת מרקוס, באר שבע.
הרצאת האסטרונאוט מארק ואנדה היי
מארק ואנדה היי נבחר על ידי נאס"א לתפקיד אסטרונאוט ב- 2009 . הוא שימש כמהנדס טיסה על סיפון תחנת החלל הבינלאומית ושהה 168 יום בחלל. הוא מגיע לישראל כאורח מיוחד של סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה, ויעניק הרצאות לציבור הרחב שבה הוא יספר על משימות החלל שבהן לקח חלק. ההרצאה תתקיים באנגלית וההשתתפות באירוע מותנית בהרשמה מראש (מספר המקומות מוגבל).
יום ראשון, 26.1, 17:00, אודיטוריום בר שירה, אוניברסיטת תל אביב. האירוע ללא עלות אך יש להירשם מראש.
הרצאת האסטרונאוט קואיצ'י וואקטה
קואיצ'י וואקטה הוא סגן ראש סוכנות החלל היפנית (JAXA). אימוניו כאסטרונאוט החלו ב-1992 והוא הוסמך כמומחה משימה שנה לאחר מכן. ב-2010 הוא אף שימש כמפקד הצוות היפני למשך שנה, בתחנת החלל הבינלאומית. וואקטה מגיע לישראל כאורח מיוחד של סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה, ויעניק הרצאות לציבור הרחב שבה הוא יספר על משימות החלל שבהן לקח חלק. ההרצאה תתקיים באנגלית וההשתתפות באירוע מותנית בהרשמה מראש (מספר המקומות מוגבל).
יום רביעי, 29.1, 16:30, איפה: תיאטרון הבית גולדה, פתח תקווה. אריה בראון 3, פתח תקוה. האירוע ללא עלות אך יש להירשם מראש. https://www.space.gov.il/israeli-space-week.
לכל אירועי שבוע החלל הישראלי 2020 לחץ כאן.