מגפת קוצר הראייה (או בשמה הרפואי מיופיה) הולכת ומחמירה בשנים האחרונות בשל אורח החיים המודרני, שמביא את ילדינו לשהייה ממושכת בבית ולישיבה מול מסכים.
3 צפייה בגלריה
מחשב לעל ילד
מחשב לעל ילד
בעיית קוצר ראייה בקרב ילדים
(צילום: shutterstock)
נכון להיום מדובר על 40 אחוז מהישראלים שסובלים מבעיית ראייה, אך אנו יודעים שהמספרים ממשיכים לעלות מדי שנה, הן בשל חשיפה מוגברת למסכים, והן בשל מיעוט השהייה מחוץ לבית - שתי מגמות שהקורונה הקצינה אף יותר.
קראו גם:
מחקר ישראלי שנערך בראשותו של פרופ' יאיר מורד, ראש מחלקת עיניים ילדים בבית החולים יצחק, וכלל 150 ילדים בגילאי 6-12, השווה בין קצב העלייה של קוצר הראייה ממרץ 2019 עד מרץ 2020 (לפני סגר הקורונה) לבין קצב עליית המספר בתאריכים מרץ 2020- מרץ 2021 בשנה שבה התקיימו שלושת הסגרים המשמעותיים בישראל.
ממצאי המחקר מצביעים על עלייה של כ-30% בקצב עליית המספר בקרב הילדים שנבדקו במהלך תקופת הקורונה (מרץ 2020-מרץ 2021) יחסית לקצב העלייה בשנה שקדמה לה.
3 צפייה בגלריה
כך תבטיחו שילדיכם לא ייפגעו מהסכנות האורבות ברשת
כך תבטיחו שילדיכם לא ייפגעו מהסכנות האורבות ברשת
עלייה של כ-30% בקצב עליית המספר בקרב הילדים שנבדקו במהלך תקופת הקורונה
(צילום: shutterstock)
לא רק בישראל הובילה הקורונה להידרדרות ניכרת במצב הראייה של הילדים: מחקר שנערך בסין בדק את ראייתם של 123,535 ילדים בגילאי 6 עד 13 - לאחר סיום הסגר הראשון, בחודש יוני, תוך השוואת התוצאות לבדיקות הראייה של ילדים באותם הגילאים בחמש השנים שלפני הקורונה.
המדענים מצאו הידרדרות בראייה, בתוצאות דרמטיות יותר מן המצופה. בגילאי שש, למשל, מצביעים הממצאים על קפיצה של מעל 400%: מ-5.7% ילדים בלבד שסבלו מקוצר ראייה בשנת 2019, ל-21.5%. כלומר: כל ילד חמישי, בסוף הסגר הראשון ב-2020.
פרט לתלות המוחלטת במשקפיים או בעדשות מגע, קוצר ראייה שמתחיל בגיל 6 או 7 יחמיר במרוצת השנים כאשר ככל שהמספר גבוה יותר כך גדל הסיכוי לפתח מחלות עיניות כמו היפרדות רשתית, קטרקט, פזילה, גלאוקומה ואפילו סיכון מוגבר לאובדן ראייה.
אז איך נוכל להאט את קצב התפתחות קוצר הראייה בילדים?
עודדו את הילדים לצאת החוצה
פעילות מחוץ לבית באור יום הוכחה כיעילה בעיכוב זמן הופעת קוצר הראייה ובהאטה של התקדמות קוצר הראייה.
האריכו את זמן השהייה מחוץ לבית
ככל ששוהים זמן רב יותר תחת כיפת השמיים, ישנה ירידה של שכיחות קוצר הראייה. מחקר מצא שאפילו הוספה של 40 דקות בלבד ביום של שהייה מתחת לכיפת השמיים – תצמצם את שכיחות קוצר הראייה אצל ילדי בית הספר.
3 צפייה בגלריה
אורטל סבג
אורטל סבג
אורטל סבג
(צילום: יח"צ)
הרימו את העיניים
במידה ויושבים מול מסך מחשב / טאבלט / טלפון נייד לזמן ממושך, בצעו הפסקות מפעם לפעם על מנת לתת לעיניים לנוח ולהסתכל גם למרחק גדול יותר.
שמרו מרחק
מידת הקרבה למסך משפיעה גם היא על הנזק המצטבר. כשיושבים מול מסך כלשהו השתדלו שלא להיצמד אליו יתר על המידה עם העיניים.
תאכלו גזר
נמצא כי ויטמינים ומינרלים מסוימים יכולים לסייע בהגנה על העין ושמירה על בריאותה. מזונות שעשירים בוויטמין C, B2, A, אבץ ואומגה 3 (כמו גזר, כדברי המיתוס הידוע, תרד, ברוקולי, ביצים, שקדים, דגים ודגנים מלאים).
התייעצו עם הרופא לגבי טיפול
לצד פתרונות תיקון ראייה כמו משקפיים ועדשות מגע, קיימים כיום מספר פתרונות להאטת קצב גדילת המספר. למשל: עדשות מגע מולטיפוקל, עדשות ללילה וטיפות אטרופין, שנמצאו יעילות בהאטת התפתחות קוצר הראייה.
אורטל סבג, אופטומטריסטית בכירה ומנהלת חטיבת מחקרים בחברת CooperVision