הסיפור הלא ייאמן של ירון פרי, 56, מרעננה, התחיל בחולשה ומה שהיה נראה כמו סימנים מוקדמים של שפעת "אני בן אדם מאוד אנרגטי. פתאום הרגשתי חולשה, עייפות, היה לי קצת חום. חשבתי שזה ויראלי. אפילו הלכתי לבצע בדיקת קורונה שיצאה שלילית. אבל למרות שעברו כמה ימים, המצב לא השתפר" מספר ירון.
1 צפייה בגלריה
ירון פרי וד"ר אדל. "אבחנה מהירה ומדויקת"
ירון פרי וד"ר אדל. "אבחנה מהירה ומדויקת"
ירון פרי וד"ר אדל. "אבחנה מהירה ומדויקת"
(צילום: דוברות מכבי)
קראו גם >>>
הוא הגיע לד"ר שירי אדל מתמחה ברפואת משפחה של מכבי שירותי בריאות ברעננה. היא בקשה שיתאר בפניה מה הוא מרגיש והחלה בבדיקה מכף רגל עד ראש "ד"ר אדל ערכה בדיקה מקיפה ויסודית. בשלב מסוים היא בקשה ממני לחלוץ נעליים וגרביים ובדקה לאט ובדקדקנות את כפות הרגליים".
במהלך הבדיקה שמעה ד"ר אדל שקיימת אוושה בליבו של ירון ובנוסף הבחינה בפס קטן בצבע חום על ציפורן בהונו שנראה כמו לכלוך "עיינתי בתיק הרפואי של ירון, ראיתי שיש לו רקע של מחלת לב. חיברתי בין המידע הזה לבין הכתם החשוד על הציפורן והתחלתי לגבש אבחנה. חשדתי שמדובר באנדוקרדיטיס – דלקת בלב שמקורה בחיידק נדיר שנמשך לאיברים פנימיים. הפניתי אותו לבדיקות דם וביקשתי שיעשה אותן בדחיפות". ירון ניגש לבצע את בדיקות הדם עוד באותו היום.
למחרת בבוקר התקשרה ד"ר אדל לירון ובקשה שיסע בדחיפות למיון "הרופאה התקשרה ואמרה שתוצאות התרבית מצביעות על הימצאות החיידק בגוף מה שמצריך הגעה דחופה לבית החולים כדי שאעשה בדיקות נוספות ואקבל טיפול אנטיביוטי. ד"ר אדל תיארה בפניי שלב אחרי שלב מה היא מעריכה שיקרה בבית החולים והיא צדקה בכל מילה שאמרה".
כשירון הגיע לבית החולים הוא ביצע בדיקות דם נוספות שאיששו את האבחנה של ד"ר אדל. על מסתם ליבו של ירון נמצא חיידק נדיר וקטלני שגרם לזיהום במסתם ובדם. מדובר בזיהום שיכול לגרום לאי ספיקת לב, שבץ מוחי, קרישי דם ונזק בלתי הפיך "בבית החולים קבלתי מייד טיפול אנטיביוטי כדי לטפל בזיהום. הרופאים אמרו שיש לי מזל גדול, הרבה פעמים הזיהום הזה לא מתגלה בזמן או לא מתגלה בכלל. אמרו לי שיש לא מעט מקרים שמהחיידק הזה לא יוצאים בחיים".
סיפורו המדהים של ירון התגלגל בבית החולים מפה לאוזן והיכה גלים "באחד הימים הרופאה בבית החולים בקשה ממני רשות להכניס קבוצה של רופאים מתמחים כדי לשמוע וללמוד על הסיפור שלי. אף אחד מהם לא הצליח לפצח את המקרה על סמך התסמינים המוקדמים. היום זה כבר ברור לגמרי עד עד כמה העירנות של ד"ר אדל והדיוק שלה באבחנה הם יוצאי דופן. כל הרופאים שפגשו אותי אמרו לי יש לך מזל גדול, במיוחד במקרה כמו שלי שמאוד קשה לאבחן. באותה מידה יכולתי להגיע למצב של נזק בלתי הפיך, אפילו מוות".
ד"ר שירי אדל מסבירה: "אנדוקרדיטיס הוא זיהום קשה לאבחון. התסמינים שלו מגוונים ויכולים להצביע על כיוונים שונים. במקרה של ירון ניסיתי להתבסס על כמה תסמינים שכולם הובילו אותי לאותו מקום. השילוב בין הרקע הרפואי שלו, האיוושה ששמעתי בלב, העייפות שהרגיש והלכלוך בבוהן אפשרו לי לגבש כיוון לגבי האבחנה. אני שמחה שבסופו של דבר היא התבררה כמדויקת והצלחנו לסייע לירון בזמן לפני שהחיידק התפשט בדם ויצר נזק בלתי הפיך.אני רואה את השליחות שלי כרופאת משפחה כמישהי שמסתכלת על האדם בכללותו, מכף רגל ועד ראש, לפעמים גם במובן המילולי".