תושבים שיקיריהם קבורים בבית העלמין בכפר נחמן מתלוננים כי על אף החזרה לשגרה שערי בית העלמין פתוחים לכניסת כלי רכב רק בין השעות 7:00 בבוקר ל־16:00 אחר הצהריים. בעקבות זאת, טוענים תושבים, אין להם אפשרות לעלות לקברי יקיריהם משום שהם אינם יכולים להגיע ברגל לחלקות הקבר.
בית העלמין בכפר נחמן. השערים נסגרו בעקבות השחתת קברים בית העלמין בכפר נחמן. השערים נסגרו בעקבות השחתת קברים
בית העלמין בכפר נחמן. השערים נסגרו בעקבות השחתת קברים
(צילום: יוגב עמרני)
"אנשים שצריכים לנסוע כדי להגיע עד לקברי יקיריהם אינם יכולים לעשות זאת בשעות מאוחרות", אומרת תושבת רעננה. "כמעט כל המשק כבר פתוח לציבור בתנאים מגבילים, עם מסכות והקפדה על מרחק. אני יכולה להגיע לבית העלמין רק אחרי השעה 16:00 מסיבות שאינן תלויות בי".
כחודש לפני פרוץ מגפת הקורונה היו פתוחים השערים לכניסת רכבים במשך כל שעות היממה. בעקבות עלייה במקרי גניבות והשחתת קברים על ידי כלי רכב שנכנסו לבית העלמין באישון ליל, הוחלט להתקין מצלמות ולסגור את השערים לכניסת כלי רכב בשעות שבהן אין עובדים – לפני השעה 7:00 בבוקר ולאחר השעה 16:00 אחר הצהריים. במקרים של הלוויות ערב נותרים העובדים במקום גם בשעות מאוחרות יותר.
בנוסף, טרם הקורונה, נמצא פתרון לנכים ולבעלי מוגבלויות הזקוקים להסעה עד לחלקות הקברים ושערי בית העלמין נפתחו מרחוק וללא צורך בשהות של עובדים במקום.
בעקבות הגבלת ההתקהלות עד 50 אנשים, נוצר הצורך לווסת את כמות הכניסות לבית העלמין. לנוכח זאת החליטו בהנהלת חברה קדישא את האפשרות לפתיחה מרחוק של שערי בית העלמין, לאחר שאנשים ניצלו זאת ונכנסו עם כלי רכבם גם ללא סיבה מוצדקת: "לא פעם נאלצנו להזעיק את המשטרה ואת פקחי העירייה כדי להוציא אנשים שפרצו פנימה. פתחנו את השער ונכנס נחיל מכוניות. יש כאן גם שיקול ביטחוני - יש מעט מאוד בתי עלמין שמאפשרים כניסת כלי רכב, וזה מהווה סכנה לאנשים שהולכים שם", אומרים בהנהלת חברה קדישא. עוד נמסר כי לאחר שיוחלט על הסרת הגבלת ההתקהלות תחזור אפשרות פתיחת השערים מרחוק. מי שבכל זאת נדרש לסיוע פרטני גם בתקופה זאת יכול להתקשר להנהלת בית העלמין ולבדוק לגבי ימים שבהן ישנן הלוויות ערב ועובדים שיפתחו את שערי המקום.