ראש עיריית כפר סבא רפי סער וראש מועצת דרום השרון אושרת גני-גונן, העבירו אתמול (שני) מכתב משותף ליו"ר הוועדה לתשתיות לאומיות זאב בילסקי ולחברי הוועדה, בו הם מביעים את התנגדותם הנחרצת לשינוי המוצע על ידי הוועדה במסגרת תכנית הקמת הדיפו של קו מטרו M1 המתוכנן לעבור בשטחי שתי הרשויות.
יו"ר הוועדה לתשתיות לאומיות זאב בילסקי יו"ר הוועדה לתשתיות לאומיות זאב בילסקי
יו"ר הוועדה לתשתיות לאומיות זאב בילסקי
(צילום: יוגב עמרני)
במכתבם, מברכים ראש העיר כפר סבא וראש מועצת דרום השרון על התכנית להקמת מטרו באזור גוש דן וסלילת המסילה באזור השרון, כחלק מפתרון איכותי ונגיש להקלה על מצוקת עומסי התחבורה באזור ולקיצור זמני הנסיעה במטרופולין, אך בד בבד מציינים כי ימים ספורים לפני הדיון בתכנית בוועדה לתשתיות לאומיות, הצפוי להתקיים ביום רביעי השבוע 27.05.20, נודע לרשויות על שינוי משמעותי בהיקף התכנית, תוך פגיעה אנושה בטבע, בנוף, בחקלאות ובריאות הירוקות באזור.
מתוך המכתב: "תמכנו בתכנית זו כשיועדה להיבנות סמוך לצומת רעננה צפון, על שטח של כ-220 דונם, רובו ככולו בשטחי המועצה האזורית דרום השרון, בסמוך לשטחים המוגדרים לתעשייה ולכביש 4. כעת, ימים ספורים לפני הדיון בתוכנית, נודע לנו כי התוכנית אותה הכרנו ובה תמכנו, שונתה באופן משמעותי והיקפה גדל בצורה דרמטית, לרבות דריסה של שטחים חקלאיים, בסמיכות לבתי מגורים של תושבי כפר סבא ומושב גן חיים שבדרום השרון. זאת תוך פגיעה אנושה בחקלאות, בטבע, בנוף ובריאות הירוקות של תושבי האזור ועד כדי חיסול ההתיישבות החקלאית במושב גן חיים. מהלך זה לו יתקיים ילווה אף בפגיעה באיכות חייהם של עשרות אלפי תושבים, בכפר סבא ובדרום השרון שיאלצו להתמודד עם מפגעי קרינה, רעש, זיהום אוויר ועוד".
עוד נכתב במכתב, כי הקמת דיפו בצמידות דופן לאזור מגורים, עד כדי 30 מטר מבתי מושב גן חיים, היא תקדימית ומנוגדת לתפיסת ההתיישבות הכפרית ואף לתפיסת התיישבות עירונית.
"נציין, כי שינוי זה נעשה ללא שיתוף הרשויות, מבלי שהתאפשר לנו להיערך כראוי לדיון שיתקיים בעוד יומיים", כתבו סער וגני-גונן במכתבם. "עקב שינוי התוכנית לרבות הוספת מסלולי ההרצה ונפחו של הדיפו הנדרש, אשר ככל הנראה התגלו לצוות התכנון רק לאחרונה, אנחנו מבקשים לבחון בצורה מעמיקה שמתחשבת בכל השיקולים, חלופות אחרות שיהיו פחות פוגעניות ויותר מידתיות, ונבקש לדחות את הדיון על מנת שנוכל להיערך בצורה מתאימה להתנגדותנו והצגת החלופות".