סגן ראש עיריית רעננה ניר קריסטל התפטר היום (שלישי) בקול תרועה רמה, והודיע על כך בסרטון וידאו שפרסם. בכך הסתיימה תקופתם עבודתם המשותפת של ראש העירייה חיים ברוידא וסגנו קריסטל, שהייתה רצופת מתחים ומשברים כמעט מהרגע הראשון.
1 צפייה בגלריה
ברוידא וקריסטל בימים טובים יותר
ברוידא וקריסטל בימים טובים יותר
ברוידא וקריסטל בימים טובים יותר
(צילום: ארכיון)
קראו גם >>>
אלה באו לידי ביטוי גם בחילופי המכתבים ביניהם, כולל מכתבו האחרון של ברוידא מיום שני, שבו הודיע לקריסטל על הפקעת הסמכויות שהוקנו לו בתחומי התחבורה, הביטחון וחזות העיר. קריסטל טוען נחרצות שמכתב כזה לא הגיע אליו, נכון לשלישי בצהריים, ובכל מקרה הודעת ההתפטרות שלו הוקלטה יומיים לפני כן.
לפרשה שמסעירה את עיריית רעננה קראו ב"ידיעות השרון" בסוף השבוע.

המכתב המלא אותו שלח ראש העיר חיים ברוידא לקריסטל (שכאמור טוען כי לא קיבלו):

"לצערי, בשבועות האחרונים עולה תמונת מצב עגומה המעידה על כישלון מערכתי כולל בכל הקשור לאופן ניהול תחומי אחריותך ובנושאים עלייהם הינך אמון. ממדי הכישלון העצום התחוורו לי, שעה שנאלצתי לפני כשלושה חודשים להיכנס לעובי הקורה בכל הקשור לניהול חזות העיר ולנושאים נוספים בהם טיפלת במישרין. למעשה מדובר בכישלון מקיף כמעט בכל פרמטר מדיד. כישלון מקצועי מתמשך בתכנון ובביצוע של תוכניות עבודה והשגת היעדים, כישלון ניהולי במערכות היחסים וביכולת לעבוד מול מנהלים ועובדי העירייה, וכישלון העולה עד כדי פגיעה ממשית בצרכיה של העיר רעננה בכל הקשור לאופי התנהלותך מול גורמים ובעלי תפקידים מן החוץ. כל אלה לא הותירו לי ברירה, ומתוך תחושת אחריות לעתידה של רעננה ולתושביה אני נאלץ להודיע לך על נטילת כל סמכויותיך מן הטעמים כמפורט להלן.
"ניר, ציינתי כבר במכתבי הקודם אלייך כי אנו מתמודדים עם מציאות בלתי אפשרית בהתנהלות מולך. הן ברמה המקצועית, והן ברמה הארגונית. למעשה ישנו קונצנזוס באשר לכשלים המקצועיים והניהוליים המאפיינים את עבודתך. ראשי האגפים בעיריית רעננה ומנהלים בכירים אחרים אינם יכולים לעבוד מולך. אופי התנהגותך, ההתפרצויות, ההשתלחויות חסרות הרסן, חוסר ההבנה של התהליכים ושל האינטרסים העירוניים, כל אלה – כבר לא הותירו לי ברירה.
"המעברים החדים שלך ממצב נורמטיבי לכעסים התפרצויות ואיומים על עובדים, אינם מקובלים עלי כמי שעומד בראש המערכת. ולראייה, אמרתי לך לא אחת בשיחותנו בעבר, כי לא אוכל להשלים עם התנהגות שכזו, זו לא התרבות הארגונית שאני שואף לקדם. ציפיתי שתפגין התנהלות מקצועית, עקבית ושקולה ולא תנהיג שיטות עבודה קפריזיות, המתבססות על "שלוף" ומתעלמות מתוכניות עבודה הסדורות ויעדים ארוכי טווח. היעלה על הדעת כי רק לאחר התערבותי ודרישתי הנחרצת לקבלת תוכנית עבודה מקיפה, העביר סוף סוף אגף חזות העיר רק לפני מספר שבועות תכנית כמבוקש? שנתיים זה די זמן והותר... וזו רק דוגמה אחת מיני רבות המאפיינת את העדר שיטות עבודה וביצוע נכונות.
"היעלה על הדעת שאתה תאיים לפטר את מפקד תחנת משטרת כפר סבא ניצב משנה יורם ברינה שכתב לי, כי אינו מוכן עוד להתנהל מולך ורשם: "ניר יצא מפרופורציה, מאיים ומשתלח..." יש לכך אח ורע ? הרי זו פגיעה ישירה באינטרסים של העיר, הדבר מעיד כי אתה פשוט לא מבין את תפקידך ומקומך ברמה הבסיסית ביותר. ושוב מדובר רק בדוגמה סמלית, אנקדוטה אחת שמציגה את קצה הקרחון של בעיה מהותית ומשמעותית הרבה יותר, שקיבלה ביטוי גם בעבודה ובשיח מול גורמי ממשל ומשרדי ממשלה.
 "ניר, צעד זה נדרש לאור רשימה הולכת ומתארכת של תלונות שנתגבשו נגדך ופרויקטים רבים שהצליחו והתרוממו למרות ההתערבות הלא מקצועית שלך. התרעתי בפנייך, הפצרתי בך בכל לשון לשנות את דרכייך ואת התנהלותך אולם על אף הבטחות חוזרות ונשנות המציאות העובדתית בשטח נותרה ללא שינוי, ואלמלא לקחתי על עצמי גם את כל נושא הגינון לפני כשלושה חודשים אזי גם שם הכל היה נשאר תקוע בגלל ההפרעות החוזרות ונשנות שלך, שמנעו מאנשי המקצוע להתקדם. לשמחתי, אני נהנה מצוות מקצועי וניהולי חזק ואיכותי, שאמון על ביצוע המדיניות שאני מתווה והיעדים אותם הגדרתי, אני יכול רק לומר במאמר מוסגר שכאב לי לראות כיצד פעם אחר גזלת מהם קרדיט בצורה פוגענית ומעליבה שאיננה מכבדת ואינה ראויה.
"היות ולנגד עיני אך ורק טובתם של תושבי רעננה כפי שהפגנתי זאת במהלך תקופת כהונתי כראש עיר, אני נדרש לקבל גם החלטות כואבות מסוג זה. אני מצר על כך שהגענו לרגע הזה, אך טובת העיר והמנהל התקין מחייבים אותי להודיעך כי החל מיום 6 לאפריל כלל הסמכויות שהוקנו לך מתוקף תפקידיך (בתחומי התחבורה הביטחון וחזות העיר) יועברו באופן זמני אליי ויהיו תחת חסותי.
 "התעלמתי ואמשיך להתעלם מכל רעשי הרקע לרבות ההתנהלות החתרנית שלך והפרקטיקות הפסולות בהן אתה מתנהל כלפיי, היות והדבר היחידי שמעניין כרגע הוא שימור גרף ההצלחות וחיזוק מגמות השינוי וההתעצמות בעיר".