נפתלי בנטי ורויטל לן-כהן | צילום: עידו ארז, פרטינפתלי בנטי ורויטל לן-כהן | צילום: עידו ארז, פרטי
נפתלי בנטי ורויטל לן-כהן | צילום: עידו ארז, פרטי
(נפתלי בנטי ורויטל לן-כהן | צילום: עידו ארז, פרטי)
ההכנות לקראת קבלת השבת בבית משפחתו של שר החינוך נפתלי בנט, המתגורר ברחוב ציפמן ברעננה ילוו השבוע בקולות מחאה מבעד לחלונות. מחוץ לבית אמורה להתקיים "קבלת שבת" קצת אחרת, בה יפגינו הורים וילדים בעלי צרכים מיוחדים הלומדים במערכת החינוך, בבקשה ששר החינוך יטפל בבעיותיהם רגע לפני פתיחת שנת הלימודים הקרובה.
מי שמארגנת את קבלת השבת הייחודית היא חברת מועצת העיר כפר סבא, רויטל לן-כהן, אם לילד בן 14 בעל צרכים מיוחדים, שיעלה בחודש הבא לכיתה ט' במערכת החינוך העירונית של כפר סבא.
בין הנושאים שאותם מבקשים לן-כהן ושאר ההורים להציג בפני השר בפרט ולהעלות את המודעות אליהם בכלל: מחסור בתקציב לטובת שעות סיוע לתלמידים עם צרכים מיוחדים, תלמידים שנותרו ללא שיבוץ בגלל מחסור במסגרת חינוך מיוחד, חוסר בתקנים לסייעות נוספות וביטול חלק מתקני הסייעות הרפואיות.
המוחאים יטענו כי בשל המצב הקיים, עשויה שנת הלימודים הקרובה להיפתח כשחלק מתלמידי החינוך המיוחד יאלצו להישאר בביתם וביניהם גם ילדים שהיו אמורים לעלות לכיתה א'.
"משרד החינוך פשוט לא נערך לתחילת שנת הלימודים בקרב ילדי החינוך המיוחד", טוענת לן-כהן. "אנחנו שבועיים לפני פתיחתה ויש ילדים בלי שיבוצים ובלי סייעות. התחלנו להתריע על זה כבר במרץ, בינתיים במשרד החינוך לא עונים לנו, לא מגיבים ואנחנו מקבלים שתיקה רועמת. אז ביום שישי הזה נהיה מול הבית של השר נפתלי בנט, נדליק נרות שבת ונפתח את הלב בתפילה ובתקווה שגם ליבו של השר בנט ייפתח. חשוב שיזכור שגם ילדים שלא לומדים חמש יחידות במתמטיקה שייכים למשרד שלו. כמו ששמים מיליונים על תגבור לימודי יהדות, על עידוד לימודי מתמטיקה, לא יעלה על הדעת שאין כסף לזכויות שוות בחינוך. יש ילדים שלא מקבלים את המינימום, שחוק חינוך חובה לא יחול עליהם".
"אנחנו אוכלוסיה שקופה, לא מתייחסים אלינו בשום מקום, גם לא במשרד החינוך. אנחנו קהל שקט ולכן הם חושבים שאפשר להמשיך עם זה. אבל לא יכול להיות שילד בחינוך המיוחד לא יודע לאיזה בית ספר הוא ילך. לי כאימא לילד עם צרכים מיוחדים אין מושג האם יהיו לו את כל הדברים שהוא צריך. יש אימהות לילדים שאין להם עדיין שיבוצים לבתי ספר ואין להם שעות בכלל".
מה את מצפה שיקרה בעקבות המחאה ביום שישי?
"אני מצפה משר החינוך להיפגש איתנו ולפתוח חמ"ל עכשיו, בדיוק כפי שהוא היה עושה לו הוא לא היה מצליח לפתוח את שנת הלימודים הרגילה. שישב איתנו כדי לפתור את הבעיות".
ממשרד החינוך נמסר: "משרד החינוך מנהיג מדיניות ברורה של הרחבת שילוב התלמידים עם הצרכים המיוחדים בחינוך הרגיל. בימים אלה, המשרד ממשיך בשיבוצים, ויאיץ אותם לקראת פתיחת שנת הלימודים.
כיום כ- 133 אלף תלמידים עם מוגבלויות שונות משולבים במערכת החינוך, מתוכם כ-16 אלף עם מוגבלויות מורכבות. מספרם של תלמידים אלה בחינוך הרגיל גדל בשנתיים האחרונות בעוד כ- 1,700 ובמסגרת תכנית החומש בכוונת המשרד להכפיל את מספר התלמידים המשולבים".