דיירים בבנייני מגורים ברחבי הארץ הגישו לפני מספר שנים בקשה לתביעה ייצוגית נגד חברת הלווין yes בסך 124 מיליון שקל. הבקשה אושרה ולפני כחודש הורתה שופטת בית המשפט בת"א לצדדים לנסות ולהגיע לפשרה.
בכתב הבקשה (והתביעה) טוענים דיירי בניינים משותפים כי החברה השתמשה בחשמל של בניינים מבלי לבקש את רשותם וכך העלתה את צריכת החשמל הכללית בבניינים בהם הייתה פועלת. זאת כמובן ללא אישור וללא פיצוי. לחברת הלווין "יס" לקוחות רבים בכל הארץ, לרבות ברעננה.
התביעה המקורית הוגשה ב-2014 על בשם בניינים מחיפה ונשר ולאחר מכן חוברה לתביעה דומה מירושלים. ואולם הדיירים מירושלים לא אושרו לבסוף בחבירה להליך של התביעה הייצוגית.
על פי כתב התביעה, חברת התקשורת "יס" מתקינה מערכות קליטת שידורים בבניינים משותפים כדי שתוכל לספק את שירותיה לדיירי הבניינים. "לשם הפעלת מערכות הקליטה המוזנות בחשמל מתחברת "יס" למונה החשמל הציבורי של הבית המשותף, זה המספק חשמל לשטחי הרכוש המשותף בבניין וצורכת מהחשמל שבתשלומו נושאת נציגות הבית המשותף".
לדברי התובעים, צריכת החשמל של "יס" על חשבון הדיירים נעשית בלא שקיבלה את הסכמת נציגויות הבניינים ולא את הסכמת הדיירים, לרבות לא את הסכמת הדיירים שאינם מנוייה.
בניינים בחדרה | צילום: לירן טטרובניינים בחדרה | צילום: לירן טטרו
בניינים בחדרה | צילום: לירן טטרו
(בניינים בחדרה | צילום: לירן טטרו)
כאמור, בניינים מרחובות ניסנבאום בחיפה והנורית בנשר הגישו בקשה לתביעה הייצוגית ב-2014. זו אושרה בהמשך כאמור ואוחדה עם תביעה אחרת ודומה. הבניין בחיפה צירף לבקשת התביעה אישור שנתנה ל'יס' בשנת 2000 ובו אין הסכמה של נציגות הבניין לשימוש בחשמל המשותף לכלל הדיירים. בבדיקה שערכו דיירי הבניין הם גילו, על פי כתב התביעה, כי בעוד בתים משותפים ישנו חיבור דומה לחשמל של כלל הבניין – וממנו צורכים המגברים "חשמל חינם" מבלי להשתתף בעלות הצריכה בבניין המשותף.
על פי חישוב של הדיירים, הסתכמו חשבונות החשמל שנצרך על ידי אותם המגברים במיליוני שקלים.
בתשובתה לבית המשפט, ביקשה חברת "יס" לדחות את הבקשה לתביעה על הסף. "יס" טענה בין היתר כי נציגויות בתים משותפים אינן "לקוחות" וכי הדין אינו מאפשר לנציגויות של בית משותף להגיש תובענה ייצוגית. "יס" כן אישרה כי מערכת הקליטה שהיא מתקינה בבתים משותפים "מחוברת לחשמל המשותף של הבניין ובאמצעות החיבור צורכת חשמל להפעלתה".
לדברי "יס", "בשני המקרים אין לחייב את המשיבה בעלות צריכת החשמל של מתקיניה שבבניין, מקום בו הרגולטור התיר את כניסת המשיבה לבניין לצורך הנחת הציוד ולא חייב אותה לשלם עבור צריכת החשמל". "יס" טענה כי דווקא דיירי הבניין, שציוד הקליטה משרת אותם, צריכים לשאת בעלות החשמל המדובר.
שופטת בית המשפט המחוזי בת"א, אסתר נחליאלי חיאט, המליצה לצדדים לנסות ולהגיע להסדר פשרה ולוותר על המשך הדיונים. באם לא יצליחו להגיע להסדר, יימשכו הדיונים בתקופה הקרובה לאחר הגשת כתב תביעה מתוקן. על חברת "יס" הושת בינתיים תשלום שכר טרחה בסך 40 אלף שקלים.