מועדון ברעננה. אין די מקומות בילוי | צילומים: אסף פרידמןמועדון ברעננה. אין די מקומות בילוי | צילומים: אסף פרידמן
מועדון ברעננה. אין די מקומות בילוי | צילומים: אסף פרידמן
(מועדון ברעננה. אין די מקומות בילוי | צילומים: אסף פרידמן)
בילוי ופנאי
אחת הסיבות לעזיבת צעירי העיר את מקום הולדתם היא המחסור במקומות בילוי בעיר. מלבד ברים אחדים באזור התעשייה, שחלקם נסגרו, ועוד כמה במרכז העיר, אין מענה הולם לבני הנוער ולצעירים, והם נאלצים לבלות בערים השכנות והרחוקות, כשחלקם אף מחליטים בסופו של דבר לנטוש את העיר לחלוטין לטובת עיר תוססת יותר. ההופעות בפארק העירוני הולכות ופוחתות, ומובילות את התושבים לחפש אטרקציות בערים הסמוכות. ראש העירייה הנכנס ייאלץ להביא בחשבון את העשרת התושבים - בעיקר בני הנוער והצעירים - בתרבות, בפנאי ובבידור, ואת הפיכתה של העיר המנומנמת לתוססת.
דירות לצעירים
רעננה היא עיר יקרה — יוקר המחיה בה גבוה, ואין זה סוד שקשה למצוא בה דירות מוזלות, בייחוד לזוגות צעירים. רבים מהם עוזבים את העיר ומחפשים דירות במחירים נמוכים יותר בערים אחרות. לכן, פרויקטים חדשים לבניית דירות המותאמות לזוגות צעירים, הן במחיר הן בגודל, יהיו מצרך מבוקש מאוד בקרב תושבי העיר, לתשומת לבו של ראש העירייה הנכנס.
חניה במרכז העיר
אם זה בגלל הפרויקטים להתחדשות עירונית או אם זה המחסור בתחבורה ציבורית יעילה, רעננה סובלת ממחסור במקומות חניה במרכז העיר. התושבים נאלצים להסתובב ברחובות בחוסר אונים, ולבזבז זמן מיותר בחיפוש אחר מקומות חניה פנויים, ולא פחות מכך — אחר חניות בחינם לתושבים — והנושא הפך לאחד הבוערים בעיר.
שביל אופניים | צילום אילוסטרציה: Pixabayשביל אופניים | צילום אילוסטרציה: Pixabay
שביל אופניים | צילום אילוסטרציה: Pixabay
(שביל אופניים | צילום אילוסטרציה: Pixabay)
סלילת שבילי אופניים
רעננה מלאה בני נוער ותושבים שרוכבים על אופניים, חשמליים או בכלל, וכשרכיבת אופניים על הכביש הופכת לעניין שבשגרה, ראש העירייה צריך להיות מודאג. בייחוד בהתחשב בעובדה, שרק בחצי שנה האחרונה אושפזו שישה תושבים בבתי החולים, בעקבות תאונות שמעורבים בהן אופניים חשמליים בעיר (על פי נתוני עמותת אור ירוק), והמחסור בשבילי אופניים סלולים בעיר ניכר בהחלט.
סערת הסטטוס‑קוו
אם בשל הבחירות, אם בשל העובדה שמרבית העסקים סגורים בשבת, ואם בשל חוק המרכולים, נראה כאילו בתקופה האחרונה הפך הסטטוס‑קוו הרענני לנקודה רגישה אצל מרבית התושבים. בין החילוניים שבהם ניתן למצוא לא מעט כאלה החשים כפייה דתית בעיר חילונית. ראש העירייה הנכנס יצטרך לנהוג ברגישות כלפי כל הצדדים, ולמצוא פתרון שיהיה נוח ומתאים לכולם.
בעיית הפקקים
למרות פתיחת תחנת הרכבת בעיר והחיבור לכביש 531, הפקקים ברעננה עדיין נמשכים. לא ברור מה יעלה בגורלו של פרויקט נתיבי התחבורה הציבורית בעיר, אך תושבים רבים מוצאים את עצמם, מדי יום, עומדים זמן ממושך בדרכים, בניסיון לצאת או להיכנס לעיר. לא משנה איזה תוכנית תיבחר, התושבים מצפים מראש העירייה לפתור גם את הבעיה הזו.
שכונת נווה זמר ברעננה. מחסור בתשתיות | צילומים: אסף פרידמןשכונת נווה זמר ברעננה. מחסור בתשתיות | צילומים: אסף פרידמן
שכונת נווה זמר ברעננה. מחסור בתשתיות | צילומים: אסף פרידמן
(שכונת נווה זמר ברעננה. מחסור בתשתיות | צילומים: אסף פרידמן)
שיפור חזות העיר
הצפות בעונת החורף, מדרכות שבורות, רחובות ישנים, עצים שחוסמים את הדרך ומתחמי בנייה בלי תשתיות הולמות, כמו בשכונת נווה זמר, שתושביה מתלוננים לא מעט על התרשלות בנושא. מדובר בעוד נושא שיעמוד לפתחו של ראש העירייה הנכנס.
צפיפות וזיהום אוויר
אין ספק שתוכניות מתאר ארציות להתחדשות עירונית ולשיפור תנאי חייהם של תושבים המתגוררים בדירות ישנות ומתפוררות הן פרויקט מבורך, המקודם ברעננה, אך מוביל בין היתר להגדלת הצפיפות בעיר, לגידול בכמות כלי הרכב בעיר ולרעש וזיהום אוויר, בעקבות הבנייה המואצת. את כל אלה יצטרך ראש העירייה הנכנס להביא בחשבון ולבחון את התוכניות מחדש, כך שיתחשבו בגורמים הללו.
גן ילדים. אילוסטרציה: shutterstockגן ילדים. אילוסטרציה: shutterstock
גן ילדים. אילוסטרציה: shutterstock
(גן ילדים. אילוסטרציה: shutterstock)
מחסור בצוותי הגנים
מחסור מתמשך בצוותי גני היול"א (יום לימודים ארוך) ברעננה, בעיקר בגנים המיועדים לגילאי טרום‑טרום חובה, הוביל לסערה בקרב ההורים ואף אילץ את העירייה לקצר את שעות פעילות הגנים בכמה ימים בחול המועד סוכות. ההורים מקווים, כי ראש העירייה הנכנס ימצא פתרון קונקרטי לנושא — אם בהעלאת השכר לסייעות או בהגדלת המשאבים בגיוס הצוות.
תחנות כיבוי ומשטרה
נושא הקמת תחנת הכיבוי ברעננה הפך בחודשים האחרונים למשחק השלכת אחריות בין הגורמים הנוגעים בעניין. גם הקמת תחנת משטרה בעיר הוא נושא שלא קודם זה תקופה ארוכה, כך שרעננה נשענת על שכנותיה ממזרח וממערב, ובטיחות התושבים נותרה בסימן שאלה, כל עוד לא יוקמו תחנות משטרה וכיבוי בעיר.