צילום: דניאל גולדשטייןצילום: דניאל גולדשטיין
צילום: דניאל גולדשטיין
(צילום: דניאל גולדשטיין)
בעקבות הטבח שבו נרצחו 11 בני אדם בבית הכנסת של קהילת "עץ חיים" בפיטסבורג, נערכה ברעננה במוצאי שבת עצרת זיכרון והזדהות עם הקהילה שבארצות הברית. הערב, שהתקיים ברחבת יד לבנים, נפתח בהבדלה משותפת בליווי מאות תושבים והמשיך עם הופעות מוזיקליות ונאומים של נציגים מחברי הקהילה מפיטסבורג, שגריר ארה״ב בישראל לשעבר דן שפירו ותושבים נוספים שאיבדו את יקיריהם בפיגוע.
יחד עם קבוצה נוספת של מתנדבים, יזם את הרעיון ג'ק לוי (48), תושב העיר מזה 15 שנה, יו"ר ועד הורים בבית ספר מיתרים ויו"ר ועד הורים של בית ספר אריאל לשעבר. "התחלתי לדבר עם יושבי ראש ועד הורים בבתי ספר שונים בעיר, עם תנועות הנוער ועם תושבים שקרוביהם נרצחו בפיגוע", מספר לוי. "גם לי יש קרובים בקהילה בפיטסבורג. היו סיפורים מאוד כואבים שתושבים העלו וסיפרו במהלך העצרת, וזה מוכיח לנו עד כמה רעננה ופיטסבורג הן משפחה אחת. המטרה הייתה לחבק את הקהילה, לתת להם חום ולהראות להם שכמו שאכפת להם שקורים פה דברים, גם לנו אכפת. במיוחד כשקורה משהו כל כך מזעזע,, אירוע אנטישמי כל כך גדול ונורא. מעבר לזה, היה חשוב לי לחנך גם את הדור הצעיר לאחדות ותמיכה גם ביהודים בתפוצות".
צילום: דניאל גולדשטייןצילום: דניאל גולדשטיין
צילום: דניאל גולדשטיין
(צילום: דניאל גולדשטיין)
אבישי אסטרין (33), תושב העיר מזה 8 שנים, נשא דברים לזכרו של ד"ר ג'רי רבינוביץ' שנרצח בפיגוע לאחר שרץ אל תוך התופת בכדי לנסות לסייע לפצועים, ונרצח. "מכירים את האנשים האלו שפשוט מאירים את החדר? הקלישאה על אנשים שצחוקם מדבק? זה היה הדוד ג'רי", סיפר אסטרין. "זאת לא קלישאה. זו הייתה פשוט האישיות שלו. צחוקו, חזהו העולה ויורד, עם חיוך ענקי על פניו - זה היה הדוד ג'רי.
"אם היה מסר אחד שהייתי יכול לעודד את כולנו לקחת, ומסר אחד שאני חושב שהדוד ג'רי היה רוצה שנלמד ממנו, זה יהיה מסר של אהבה, אחדות ושל הכוח והחוסן של העם היהודי. אלה המבקשים לפגוע בנו מקווים שפעולות אלה יחלקו אותנו, יובילו אותנו לשנאה ולמלחמה. לכן עלינו להראות להם ולעולם, שאנחנו תמיד מתחזקים, אוהבים יותר, מאוחדים יותר, וזיכרון יקירינו יהיה ברכה לכולנו".
ד"ר ג'רי רבינוביץ' | צילום: באדיבות המשפחהד"ר ג'רי רבינוביץ' | צילום: באדיבות המשפחה
ד"ר ג'רי רבינוביץ' | צילום: באדיבות המשפחה
(ד"ר ג'רי רבינוביץ' | צילום: באדיבות המשפחה)