"ניתן להניח בוודאות קרובה כי גינזבורג יתפטר מתפקיד סגן ראש העיר בקרוב", כך מסרו השבוע שני גורמים שונים בסביבתו הקרובה של ראש העירייה לשעבר, איתן גינזבורג שמונה לתפקיד לפני כחודשיים עם הרכבת הקואליציה. "יחד עם זאת", מדגישים המקורבים, "גינזבורג לא מתעתד להתפטר מחברותו במועצה, אלא רק מתפקיד הסגן, ואין זה מן הנמנע", ממשיכים מקורביו, "כי הוא ימשיך להחזיק בתואר אך יוותר על השכר באופן זמני עד לבחירות לכנסת".
צילום ארכיון: קמפיין הבחירותצילום ארכיון: קמפיין הבחירות
צילום ארכיון: קמפיין הבחירות
(צילום ארכיון: קמפיין הבחירות)
"אדם ערכי"
הרקע להתפטרות המתוכננת היא כמובן הצבתו של גינזבורג ברשימתו של בני גנץ, "כחול לבן" במקום ה-32 בבחירות לכנסת הקרובה: "על פי כל הסקרים מדובר במקום ריאלי", אומרים המקורבים, "וגינזבורג לא מתכוון לוותר על האפשרות שניתנה לו לשרת גם את תושבי רעננה מתוך הכנסת".
הביקורת הציבורית השפיעה?
"ממש לא. גינזבורג הוא אדם ערכי מאוד, והוא מבין היטב שהוא לא יוכל לקבל שכר בזמן שהוא מתרוצץ מכנס בחירות לכנס בחירות ומחוג בית למשנהו, עוד בטרם נשמע ציוץ אחד מהמבקרים, שכולם יודעים מה מקורם ומי מניע אותם".
מי?
"הכי גבוה שאפשר".
ראש העיריה?
"אתה אמרת".
מגינזבורג אגב לא התקבלה כל תגובה בנושא, למרות שניתנה לו האפשרות להגיב בהרחבה למהלכיו הפוליטיים העתידיים.
"כאוס פוליטי"
"השמועות" על התפטרותו של גינזבורג לא חמקה מאוזנם של חברי מועצת העיר, קואליציה ואופוזיציה, כאחד. ראשי רשימות שונים, בהם גם מרשימתו של ראש העירייה, נושאים עיניים לתפקיד הנחשק.
ברוידא. מדיניות חדשה | צילום: אסף פרידמןברוידא. מדיניות חדשה | צילום: אסף פרידמן
ברוידא. מדיניות חדשה | צילום: אסף פרידמן
(ברוידא. מדיניות חדשה | צילום: אסף פרידמן)
אך לפני שמאיישים את התפקיד, אם בכלל, ועוד בטרם רותמים את העגלה לפני הסוסים מצבה של הקואליציה של ברוידא בכי רע.
משיחות שונות שערכנו עם חברי מועצה עולה, כי "ברוידא נמצא בכאוס פוליטי שטרם היה כמותו. ההצבעה על התקציב, שהיא הצבעת אמון מובהקת, לא עברה בתמיכת רוב חברי המועצה, אלא רק ברוב יחסי. זו מכה גדולה לראש עירייה מכהן ומצביעה על טירונותו הפוליטית בהרכבת הקואליציה.
"ראש העירייה יכול היה לקחת את מר"צ עם ארבעה מנדטים ולצרף אותם לקואליציה ויחד עם הרשימה דתית המשותפת (3 מנדטים) היו לו שבעה באנקר. במקום זה הוא בחר בשמיכת טלאים שהוא תפר, או שעזרו לו לתפור כל מיני עוזרות פוליטיות בשקל שמונים, שבכל יום נפרמת עוד ועוד".
מה הכוונה?
"במקום לחלק את תפקיד הסגנות שהיה לו לשניים: חצי קדנציה למר"צ וחצי קדנציה לרשימה הדתית המשותפת הוא בחר להשאיר את מר"צ באופוזיציה ולהשפיל את הנציגים הדתים עד עפר, שעכשיו לא מתכוונים לוותר לו. במקום זה הוא בחר לקחת 'בלוק' מלאכותי המורכב מסיעתו של יקי ודמני, שהוא די אופוזיציונר למען האמת ו'הערכתו' לברוידא ידועה, עם שני מנדטים, עוד מנדט אחד של חיים גולדמן ושלושת המנדטים של גינזבורג ואילן כהן אחד. זה בלוק אומנם של שבעה, אבל מאוד מאוד מלאכותי שכבר מראה סימני התפוררות".
צילום: פרטיצילום: פרטי
צילום: פרטי
(צילום: פרטי)
אבל הרשימה הדתית המשותפת גם איתו.
"ממש לא. הם רגל וחצי בחוץ וכולם יודעים את זה. הם אומנם לא אומרים את זה בפומבי, אבל הם לא הגיעו להצבעה על התקציב וזה אומר הכול".
"זלזול משווע בציבור הדתי"
ואכן, הסיפור עם הרשימה הדתית המשותפת הוא ה"תפוח האדמה הלוהט" שמונח לפתח לשכתו של ברוידא בימים אלו. יו"ר הסיעה, עו"ד אלי אלוש, ושני הנציגים הנוספים: לורן עייש ודרורה כהן, לא הגיעו להצבעה על התקציב ומציגים קו אחיד, מזה חודשים ארוכים. "אומנם הרשימה הדתית המשותפת התחילה את הקדנציה ביריבות אישית בין יו"ר הרשימה שהתפטר, אריה פרידמן המכהן כראש המועצה הדתית, לבין חלק מהחברים", אמרו השבוע גורמים בציבור הדתי, "אבל מזה חודש שכל חברי הרשימה החליטו להתאחד ולהציג חומה אחידה והם הבינו שברוידא האכיל אותם צפרדע מאוד גדולה שהם לא מסוגלים לבלוע".
מה הם מתכוונים לעשות?
"משיחות שניהלנו איתם בימים האחרונים, שלא לייחוס, פניהם לאופוזיציה. בוודאות. הם אומנם לא רוצים להציב אולטימטום לברוידא אך הם מרגישים שזלזלו בהם. ובינינו, ברוידא זלזל בהם וזלזל באופן משווע בציבור הדתי שהם נציגיו. הוא נתן להם להיות אחראים על פיצוציות (אלוש מונה ליו"ר הוועדה לרישוי עסקים א.א) וזהו. כל עוד הם היו מפורדים ביניהם היה לברוידא איזו טענה, אך כעת שהם שלושה הם לא מתכוונים לוותר ומעונינים בתחומי אחריות נוספים.
"לשיא הגיעה ההצעה האחרונה מטעמו של ראש העירייה לחברי הרשימה שביקשו להיות אחראים על מינהלת העסקים, תפקיד אותו הוא העניק ליקי ודמני בסופו של דבר. כשהם ביקשו לדעת כיצד ודמני מקבל את המינהלת והם לא, נאמר להם: 'תוכלו להיות אחראים על העסקים הקטנים'. זו פגיעה מתחת לחגורה. הם מעוניינים בתפקיד המשנה לראש העירייה שהתפנה וכן באחריות על העולים החדשים המיועד ללורן עייש ובנוסף, בתיק הרווחה המיועד לדרורה כהן, וזה עוד בתנאי שלא יהיו שינויים פרסונליים כמו התפטרותו של גינזבורג. במידה ויתפנה התפקיד הם מעוניינים בו, ובשבילם נתינתו למפלגה אחרת תהיה עילה ודאית לפרישה".
עו"ד אלי אלוש מסר בתגובה: "את מה שיש לנו לומר בנושאים הפרסונליים והפוליטיים נאמר לראש העירייה בשמונה עיניים, ולא בתקשורת".
אנה פוזמנטיר | צילום: יח"צאנה פוזמנטיר | צילום: יח"צ
אנה פוזמנטיר | צילום: יח"צ
(אנה פוזמנטיר | צילום: יח"צ)
איפה אנה?
הרשימה הדתית היא לא הבעיה היחידה שיש לברוידא. "המיגרנה הפוליטית" איתה הוא מתמודד בימים אלו גדולה לאין שיעור, כאשר משיחה שניהלנו עם חבר קואליציה נוסף עולה, כי גם יקי ודמני רואה את עצמו "מועמד ראוי לתפקיד סגן ראש העירייה במידה והמשרה תתפנה. הוא אומנם לא צריך שכר, אבל הוא חושב שבגלל ניסיונו העשיר אין ראוי ממנו לכהן בתפקיד הזה".
אם גינזבורג מתפטר, מישהו אחר מסיעתו לא צריך להיות המחליף שלו?
"לא. ברוידא הבהיר מספר פעמים שההסכם הקואליציוני עם גינזבורג לתפקיד הסגן היה איתו באופן אישי, כמועמד לראשות עיר שהגיע לסיבוב השני, ולא עם רשימתו. הוא לא מחוייב להם".
אבל כל אלו מתגמדים לנוכח הקרע הגלוי בין ברוידא לחברת סיעתו, ומי שליוותה אותו בשלוש השנים האחרונות "במדבר הפוליטי", אנה פוזמנטיר. בישיבת המועצה האחרונה לא הגיעה פוזמנטיר להצבעה על התקציב, ומקורביה טוענים, כי לא מדובר במקרה: "פוזמנטיר מאוכזבת מאוד מברוידא וכרגע שומרת על כל הקלפים והמהלכים שלה קרוב לחזה, אבל זה לא יהיה לאורך זמן".
בסביבתו של ברוידא זעמו מאוד על היעדרה של פוזמנטיר מהישיבה וטענו כי היא "חצתה קו אדום, שאין ממנו חזרה". לא ברור איזה חתול שחור עבר בין השניים, אבל רבים טוענים כי "החתול הזה הפך עם הזמן לפנתר שחור משחור".
יקי ודמני | צילום: מיה קפליקי ודמני | צילום: מיה קפל
יקי ודמני | צילום: מיה קפל
(יקי ודמני | צילום: מיה קפל)
"פוזמנטיר מאוכזבת מאוד מהתנהלותו של ברוידא מיום שנבחר ובעיקר מהבטחותיו כלפיה שלא קוימו. היא מרגישה פגועה באופן אישי ממנו, ומי שמכיר אותה יודע שהיא לא סולחת ולא שוכחת".
עוד נמסר ממקורביה כי: "ראש העיריה הבטיח לה באופן אישי וגם לפעילים שונים כי אחרי פרישתו של חבר המועצה, עופר בן דור, הוא יעביר לה את תפקיד המשנה לראש העירייה. הוא עוד לא קיים את הבטחתו עד כה, ולא בפעם הראשונה".
מפוזמנטיר נמסר בתגובה לדברים: "תרשום אין תגובה. אם ארצה להגיב אחרי הפרסום אשלח לך את תגובתי המסודרת".