על פי כתב אישום שהוגש נגד נער בן 17 מכפר סבא, בבית המשפט לנוער בעיר, עולה כי הנער פנה לנערות רבות (בגילים 17-13), באמצעות הרשת החברתית האינטסגרם ותוך שימוש בהות בדויה. הנאשם הצעיר הציג עצמו כדוגמן מפורסם יצר עם הנערות קשר, ושלח להן מסרים בעלי תוכן מיני. לפי האישום, הנאשם הצליח לשדל את הקטינות לשלוח לו תמונות בעירום מלא או חלקי שלהן, בזכות מצג השווא שהציג.
מקרה קשה של שיימינג | צילום אילוסטרציה: שאטרסטוקמקרה קשה של שיימינג | צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק
מקרה קשה של שיימינג | צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק
(מקרה קשה של שיימינג | צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק)
כמו כן, לפי האישום, לרוב כאשר החליטו מיוזמתן לסיים איתו את ההתקשרות, הוא נהג לפתוח "עמודי שנאה" באינסטגרם נגדן, בהן השמיץ אותן ואף פרסם חלק מהתכנים המיניים ששלחו אליו. בין השאר כתב נגד אחת הנערות באחד העמודים שהקים: "ילדה, את זונה ושרמוטה". נגד נערה אחרת כתב לכאורה "מסכנה, בלי חיים, תתאבדי, תעשי טובה, ואל תדאגי אנחנו נפיץ תמונות שלך מהטלפון". כמו כן נהג, לפי האישום, להטריד את הנערות במסרונים בהם איים עליהן, תוך כדי שימוש באפליקציה המסווה את מספר הטלפון שלו.
באחד האישומים המרכזיים בתיק, התכתב הנאשם עם נערה בת 17.5 באמצעות חמש זהויות שונות, ויצר סביבה מערכת שלמה של קשרים שקריים. בעזרת מצג שווא זה שלחה הקטינה לנאשם מספר סרטוני עירום שלה. לאחר שנפגשו ונחשפה זהותו האמיתי, היא ביקשה לסיים את המפגש. בתגובה, הוא פרסם את הסרטונים במספר עמודי שנאה שהקים. כמו כן, איים עליה דרך מספרי טלפון שונים כי יפורסמו סרטונים אינטימיים נוספים שלה.
באישום אחר, אילץ נערה בת 13.5 להמשיך להתכתב איתו, תחת האיום שיפרסם תמונה אינטימית ששלחה לו בעבר.
מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה הגישה נגדו כתב אישום לבימ"ש לנוער בכפר סבא, בגין שורה ארוכה של עבירות שביצע בקטינות באמצעות האינסטגרם ואפליקציות אחרות. הנאשם מואשם בסחיטה באיומים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות (ריבוי עבירות), הטרדה מינית (ריבוי עבירות), מידע כוזב במחשב (ריבוי עבירות), איומים (ריבוי עבירות) והטרדה באמצעות מתקן בזק (ריבוי עבירות). לאחר שחלק מהקטינות הפסיקו להתכתב עם הנאשם, הנאשם פתח להן עמודי שנאה באינסטגרם, תוך שהוא מבצע שיימינג במובן הפלילי.
לפי האישום, במקרה אחד יצר רשת שלמה של זהויות כוזבות | צילום אילוסטרציה: שאטרסטוקלפי האישום, במקרה אחד יצר רשת שלמה של זהויות כוזבות | צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק
לפי האישום, במקרה אחד יצר רשת שלמה של זהויות כוזבות | צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק
(לפי האישום, במקרה אחד יצר רשת שלמה של זהויות כוזבות | צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק)
הפרשה נחשפה בעקבות פניות שהתקבלו במוקד 105 המיועד לדיווח וטיפול בפגיעות כלפי קטינים ברשת. לאחר טיפול ראשוני במסגרת המוקד, הועברה החקירה לטיפול ימ"ר מרכז במשטרת-ישראל תוך ליווי של מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה.
בפרקליטות מציינים את ייחודו של מקרה זה ששופך אור על "נשק" הביוש ("שיימינג") המקוון, בדמות פתיחת עמודי השנאה, שבאמצעותו איים הנאשם ונקם במתלוננות הקטינות שניתקו עמו מגע.