בסמוך לגן הלאומי מקורות הירקון נמצאת אטרקציה מעניינת שלא רבים מכירים, שהגישה אליה חופשית. מדובר על "בית הבטון", מבנה היסטורי ומרשים שהוא הראשון בארץ ישראל שנבנה מבטון מזויין (בטון וברזל). המיקום הוא בין פתח תקוה לראש העין.
הדרך אל בית הבטון מרהיבה ביופיה בימים אלה. בתקופה הזאת, שבין החורף לאביב, הפריחה נמצאת בשיא תפארתה וניתן לראות צמחים בשלל צבעי הקשת. בצד הדרך תראו את נחל הירקון, שעוצמת זרימתו נאה לאור הגשמים האחרונים.
בית הבטון ליד כפר הבפטיסטיםבית הבטון ליד כפר הבפטיסטים
בית הבטון ליד כפר הבפטיסטים
(בית הבטון ליד כפר הבפטיסטים)
ההליכה הרגלית מתחילה סמוך לכפר הבפטיסטים (קיים במקום שלט הכוונה והסבר על המקום). ניתן להחנות בצד הדרך ומשם לנוע לאורך הנחל על השביל המסומן. בין לבין, נמצאות כאן פינות חמד שבהן אפשר לעצור, להסתכל על הטבע ולהמשיך הלאה. מדובר על כקילומטר של הליכה לאורך השביל עד שתראו מרחוק את הבית האפור והיפהפה.
קצת רקע היסטורי על בית הבטון: המבנה הוקם בשנת 1912 על ידי חברת "פלשתינה" והיה בבעלותו של בצלאל יפה. המבנה יועד להיות המפעל המרכזי לאספקת מים לחקלאי פתח תקוה. לבית הבטון חשיבות היסטורית נוספת, זאת בזכות העובדה שבבית השאיבה הותקנו לראשונה משאבות המונעות במנועי דיזל ומשאבות צנטרפוגליות חדשניות לתקופה. לאחר מותו של בצלאל יפה נרכש המפעל על ידי חברת "ירקון" שהיתה חברת בת של חברת החשמל. מכון השאיבה פעל עד סוף שנות השבעים של המאה ה-20. המבנה עצמו מגודר ולא ניתן להיכנס אליו.
הגשרון מעל נחל הירקוןהגשרון מעל נחל הירקון
הגשרון מעל נחל הירקון
(הגשרון מעל נחל הירקון)
איך מגיעים? נוסעים לכיוון כפר הבפטיסטים (קרוב לגן הלאומי מקורות הירקון), ממשיכים עם הכביש עד שרואים שלט הסבר ומשם ממשיכים ברגל לבית הבטון לאורך השביל וגדות הירקון. הכניסה לשביל ללא תשלום.
הדרך אל בית הבטוןהדרך אל בית הבטון
הדרך אל בית הבטון
(הדרך אל בית הבטון)
בית הבטוןבית הבטון
בית הבטון
(בית הבטון)
הדרך אל בית הבטוןהדרך אל בית הבטון
הדרך אל בית הבטון
(הדרך אל בית הבטון)
פינת ישיבה סמוך לבית הבטוןפינת ישיבה סמוך לבית הבטון
פינת ישיבה סמוך לבית הבטון
(פינת ישיבה סמוך לבית הבטון)
השלט המסביר על בית הבטוןהשלט המסביר על בית הבטון
השלט המסביר על בית הבטון
(השלט המסביר על בית הבטון)