יו"ר סיעת מר"צ בעיר, רונית וינטראוב, הגישה השבוע הצעה נפיצה מאוד לסדר שעיקרה הפעלת תחבורת פנאי בסופי שבוע ברעננה בפיקוח עירוני.
צילום: מר"צ רעננהצילום: מר"צ רעננה
צילום: מר"צ רעננה
(צילום: מר"צ רעננה)
בהצעתה לסדר קובעת וינטראוב כי בעשור האחרון ועד לקיץ הנוכחי הפעילה העירייה בליל שבת קווי הסעות לנוער שפעלו בין השאר בערבי שישי של חודשי הקיץ והביאו את בני הנוער בבטחה למוקדי בילוי בעיר. ההסעות התבצעו במימון ופיקוח עירוני, שהחברה המפעילה נבחרת על פי הנהוג בחוק. ראוי לציין שעל פי אותו עקרון החלה יוזמה שמציעה בשבתות לגמלאים הסעות לפעילות תרבותית בתל אביב.
לדברי וינטראוב, "היעדר פתרונות תחבורה בערבי שישי ובשבת, מעצימה קושי ופערים של אוכלוסיות רגישות כלכלית שנבצר מהן להחזיק רכב פרטי. ומנגד, מונעת ממשפחות בעלות יכולת, לוותר משיקולי קיימות על רכב פרטי. פוגעת באוכלוסיית הגיל השלישי שרבים ממנה אינם נוהגים, או שחדלו מנהיגה באופן עצמאי. תחבורה בשבת פותחת בפני אוכלוסייה זו את האפשרות לגוון באופן איכותי את הזמן הפנוי בסופי שבוע, לבקר משפחה וחברים המתגוררים בערים אחרות, להגיע לחוף הים בקיץ ולהשתתף בפעילות פנאי כמו מוזיאונים , סרטים וכדו'.
רונית וינטראוב | צילום: תומר נויברגרונית וינטראוב | צילום: תומר נויברג
רונית וינטראוב | צילום: תומר נויברג
(רונית וינטראוב | צילום: תומר נויברג)
"בהעדר פתרון במישור הארצי, חובה על הרשות המקומית והעומד בראשה לתת מענה עירוני לצורך של האוכלוסייה המקומית, על כן, סיעת מרצ מבקשת ממועצת העיר להעלות להחלטה את ההצעה הבאה: עיריית רעננה תבחר על פי דין חברת הסעות שתפעיל עבורה שירות של תחבורה ציבורית בערבי שישי ובשבתות. ההתנהלות תהיה מבוקרת ומפוקחת מתוך מחשבה על צרכי האוכלוסיות השונות המשתמשות בשירות זה. התחבורה בשבת תשרת את המבקשים להגיע למקומות שמחוץ לעיר ולמקומות בילוי בתוך העיר. ההחלטה על דרך מימון ושיעור הסבסוד של השירות תיגזר משיקולי תקציב, תוך מחשבה תחילה והתחשבות באופייה המיוחד של כל אוכלוסייה הצורכת את השירות".
עם הגשת ההצעה אמרה וינטראוב: "תחבורה ציבורית היא צורך חיוני ולרשות מקומית יש היום יכולת לענות עליו. אני מצפה מראש העיר שיאמץ את דרישתנו ויראה שצרכי כלל התושבים, כמו גם החופש והפלורליזם עומדים לנגד עיניו ברמת המעשה ולא כמס שפתיים. זהו צורך חברתי, שמתחבר לעובדה שרעננה היא עיר עם רוב חילוני".
בכירים בעיריית רעננה הביעו תמיהה על הצעתה לסדר של וינטראוב ומסרו: "היו לה ארבע קדנציות לממש את חזונה בדבר תחבורה ציבורית בשבת. תמוה בעינינו שכעת, כשהיא לא חלק מהקואליציה העירונית, היא פתאום 'נזכרה' שאין תחבורה ציבורית בשבת".
חבר מועצת העיר, עו"ד אלי אלוש מסר בתגובה: "למרות שמדובר בהצעה פופוליסטית של מרץ, שנועדה לצורכי תעמולת הבחירות הארציות אני מקווה שראש העיר יביע עמדה פומבית חד משמעית שדוחה לחלוטין את ההצעה המסוכנת הזו".
מעיריית רעננה נמסר: "הצעות לסדר ידונו בישיבת המועצה ולא בתקשורת".