בעת רכישת דירה חדשה "על הנייר" או כזו הנמצאת בתהליך בנייה, תוכלו ליהנות מהעובדה שאף אחד לא גר בה לפניכם. ריכזנו עבורכם מספר עניינים שחשוב לקחת בחשבון ולבדוק לקראת הרכישה:
  • בקשו לראות את תוכנית הדירה והבניין – כיצד היא מתוכננת, וגם הדמייה של הבניין כולו, אך קחו בחשבון שההדמייה לא תמיד משקפת את הבניין שייבנה בפועל.
  • בקשו נתונים על הבניין כמו: מספר הקומות והדירות, סוגי הדירות, מספר הדירות בקומה, מהו השטח המשותף, כיצד ייראו הכניסה והלובי, האם תהיה חצר לשימוש הדיירים ועוד.
  • בקשו נתונים על מבנה ומיקום הדירה כמו: קומה, גודל הדירה, מספר חדרים, גודל כל חדר, כיווני אוויר ועוד. בדקו מה כולל מחיר הדירה ומהו המפרט הכלול בו, לדוגמה: איזה סוג ריצוף נכלל, איזה מטבח תקבלו, האם המחיר כולל מחסן ו/או חנייה וכיו"ב.
  • בדקו היכן ממוקם הבניין ביחס לשכונה, הנגישות אליו, ואילו שירותים קיימים או מתוכננים בשכונה והאם קיים מענה לצרכים שלכם? למשל: בתי ספר, גני ילדים, חוגים, גינות ציבוריות, סופרמרקט וכדומה.
  • מי המוכר? זוהי כנראה אחת העסקאות הגדולות שתעשו בחייכם, ולכן חשוב לבדוק היטב ממי אתם רוכשים את הדירה.
  • בדקו מיהו הקבלן של הפרויקט: מה המוניטין שלו? האם יש לו ניסיון מתאים? איזה רושם הוא עושה עליכם?
אילוסטרציהאילוסטרציה
אילוסטרציה
(צילום: freepik)

לאוניד גורבקובסקי, יועץ משכנתאות בכיר בסניף הנשיאים באר שבע של בנק הפועליםלאוניד גורבקובסקי, יועץ משכנתאות בכיר בסניף הנשיאים באר שבע של בנק הפועלים
לאוניד גורבקובסקי, יועץ משכנתאות בכיר בסניף הנשיאים באר שבע של בנק הפועלים
(יח"צ)

לפני שקונים - מתייעצים

במקרה של רכישת דירה, חשוב להתייעץ עם אנשי מקצוע כדוגמת עורך דין בעל נסיון ובקיאות בתחום עסקאות נדל"ן ומקרקעין, יועץ משכנתאות בענייני משכנתא, ומתווך שימצא לכם את הדירה המתאימה לצרכיכם. במידה והבניין טרם נבנה יש לבדוק את התב"ע מול העיריה.
מעבר למחיר הדירה, קיימות הוצאות נוספות בגין רכישת הדירה, כמו: מס רכישה, שכר טרחת עורך דין, דמי תיווך, עלויות מעבר ושיפוץ, והצמדת מחיר הדירה למדד המחירים לצרכן או למדד תשומות הבניה. חשוב לקחת הוצאות אלה בחשבון.
לאוניד גורבקובסקי, יועץ משכנתאות בכיר בסניף הנשיאים באר שבע של בנק הפועלים מספר כי בתקופת הקורונה יש הרבה פניות לקבלת משכנתא לצורך סילוק הלוואות לתקופה קצרה כדי להקטין החזר חודשי בתקופה של אי ודאות כלכלית.
היום לפי הוראת השעה של הפיקוח על הבנקים, עד ה- 30.9.2020 ניתן לקבל משכנתא לכל מטרה עד 70% מימון (לעומת 50% בדרך כלל) ולפרוס תשלומים לתקופות ארוכות.
סיגלית שושן, מנהלת קשרי נדל"ן אזור הנגב בבנק הפועליםסיגלית שושן, מנהלת קשרי נדל"ן אזור הנגב בבנק הפועלים
סיגלית שושן, מנהלת קשרי נדל"ן אזור הנגב בבנק הפועלים
(יח"צ)
סיגלית שושן, מנהלת קשרי נדל"ן אזור הנגב בבנק הפועלים ממליצה לרוכשים:
טיפ: "לפני שאתם חותמים על חוזה לרכישת דירה, אתם יכולים לקבל מהבנק אישור עקרוני לקבלת משכנתה. ההחלטה של הבנק אם לאשר עקרונית את המשכנתא מבוססת על פרטים שאתם מוסרים, כמו סכום ההלוואה המבוקש, הנכס שאתם רוצים לרכוש, פרטים אישיים ומקורות ההכנסה שלכם. זאת, מבלי שאתם צריכים להציג לנו כל מסמך. בשלב הזה, האישור של הבנק יהיה עקרוני בלבד ומותנה בכך שתוך 24 ימים תמציאו לבנק את המסמכים הנדרשים כדי לאמת את כל הנתונים שמסרתם במסגרת הבקשה."
אין האמור מהווה הצעה למתן אשראי. קבלת הלוואה לדיור כפופה לאישור הבנק ולתנאיו ולכל דין. אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.