אורבך במסגרת קבוצת הנערות | צילום: אריאל ימיניאורבך במסגרת קבוצת הנערות | צילום: אריאל ימיני
אורבך במסגרת קבוצת הנערות | צילום: אריאל ימיני
(אורבך במסגרת קבוצת הנערות | צילום: אריאל ימיני)
ביום שלישי הגישה שחקנית קבוצת הנערות במכבי רעננה תביעה כנגד אגודת מכבי רעננה. בתביעה נטען בין השאר כי המועדון מחזיק באורבך כ"בת ערובה" ואינו משחררה בהתאם להתחייבות שניתנה לה על ידי מנהלי מחלקת הנערות. כמו כן נטען שאורבך "פותתה" לקבוצה הבוגרת ללא כוונה אמיתית לשתף אותה במשחקי הקבוצה. בנוסף נטען בתביעה כי אורבך סובלת מנזקים בריאותיים עקב העומס שהופעל עליה מאחר ששותפה בשלוש מסגרות שונות.
לאחר שהשיבו במכבי רעננה בכתבה כי יציגו את עמדתם לאחר בדיקה משפטית בהליך הבוררות, החליטה הקבוצה לענות היום (ו') ל"מיינט רעננה" על הטענות הקשות שהופנו כלפיהם. "אנחנו גוף מקצועי, אמין ומסודר שמכבד את הבטחותיו, לרבות ההבטחה לשחרר את אורבך ברגע שתוגש לנו בקשה מהרצליה", אמרו במכבי רעננה. "אין אמת בטענות התביעה, פעילותה בבוגרות היוותה חלק קטן מפעילותה בעונה שעברה ואין לנו נגיעה משום סוג לרוב טענותיה".
לגבי הטענה כי אורבך מוחזקת כבת ערובה, טוענים במועדון כי יש בידיהם תיעוד מלא בו הם מבקשים לקבל פניה מסודרת מהמועדון המבקש לקלוט את אורבך על מנת להשלים את פרוצדורת השחרור באיגוד הכדורסל. אלא שלטענת מכבי רעננה, השחקנית והוריה דחו כל פגישה אפשרית עם אנשיה על מנת לקדם פרוצדורה כזו.
"אורבך סיימה את העונה בקבוצת הבוגרות ללא פציעות", אומרים בקבוצה הבוגרת ומוסיפים: "אין לקבוצה ידיעה או נגיעה למה שקרה לה לאחר מכן". במכבי רעננה מבקשים לציין את ההזדמנות הגדולה שקיבלה אורבך כשחקנית נערות שעלתה לבוגרות – לטענתם מדובר ב"כבוד גדול והזדמנות עבור שחקנית צעירה להתנסות באימונים ומשחקים בקבוצה מקצועית".
בקבוצה מפנים לממוצעים המכובדים של אורבך בקבוצת הבוגרות (12 משחקים בסך הכל, 15.7 דקות למשחק, 2.9 נק', 2.7 ריב', א.י.) כעדות לכך שהיא אכן קיבלה הזדמנות נאותה בקבוצת הבוגרות, בניגוד לטענת התביעה, שהועלתה לקבוצת הבוגרות ממניעים כספיים. לגבי טענת העומס טוענים בקבוצה כי על אורבך "לא הופעל עליה כל לחץ, ולראייה – אורבך השתתפה מבחירתה רק בכ-20% מאימוני הבוגרת".
"לא ידענו על שום הבטחה"
בלב התביעה שהגישה ליעד אורבך, ניצבה ההתחייבות שקיבלה לשחרור ללא תנאי על ידי מנהלי קבוצת הנערות. אלא שבקבוצה מתעקשים כי אורבך ככל הנראה מתבלבלת בין קבוצת הנערות לבוגרות.
"לא היה ידוע לנו בזמן אמיתי על שום הבטחה שקשורה ישירות או בעקיפין לבוגרות, וודאי שלא ניתנה כזו על ידי מורשים מהמועדון", אומרים במועדון. "אכן קיימת הסכמה ג'נטלמנית (ומקויימת) בין עיריית רעננה למכבי רעננה לגבי שחקניות נערות, רק שזה אינו רלוונטי לשחקנית בבוגרות. לו התובעים פעלו בתום לב, נענו לבקשותינו הרבות במשך כארבעה חודשים ויידעו אותנו בזמן לגביי תוכניותיה, יכול להיות שלא היו מביאים אותה למצבה המצער הנוכחי".
לגבי הטענה כי השחקנית היא זו שעמדה לבדה בכל התשלומים הקשורים לקבוצה, באגודה טוענים כי "ברגע שצירפה את אורבך במחווה של כבוד והערכה לבוגרות, היא הייתה פטורה מתשלום דמי רישום וזאת למרות שלא נכחה ברוב האימונים".
בנוגע לאחת מטענות התביעה המעניינות יותר, לפיה העירייה מצדדת בשחקנית ותפעיל סנקציות כנגד המועדון, אמירה שאף מגובה ברובה על ידי הצהרה מדוברות העירייה, מתעקשים במכבי רעננה כי היא חוטאת לאמת. "יש בינינו הסכמה מלאה לעצם שחרורה של אורבך, שמרגע עלייתה לבוגרות, צריך להתבצע בפרוצדורה שמכתיב האיגוד. אם קיימת מחלוקת, היא פרוצדורלית".
המועדון אף מציין כי הטענות שהובאו בתביעה לפיה מעצם אי שחרורה, מכבי רעננה חושפת את אורבך לתביעה של המועדון איתו היא סיכמה (מצוין כהפועל הרצליה בתביעה, א.י.) - "על פי הודאתה בכתב בתביעה, אורבך ניהלה כנראה מו"מ עם הרצליה מאחורי גבה של רעננה ובעודה מושכת את תשובתה אלינו על מנת להשאיר לעצמה לכאורה את האופציות פתוחות. ההתנהלות המצערת הזו, שלמדנו אודותיה מכתב התביעה, אינה מקובלת".
"אנו רואים באורבך שחקנית בעלת פוטנציאל גדול", מסכמים במועדון, ומצטערים על החלטתה שלא להמשיך בקבוצה שגידלה אותה ושהייתה נותנת לה את ההזדמנות הטובה ביותר מבחינתה להתקדם".
פיני אורבך, אביה של ליעד, הגיב לדברי המועדון: "לליעד מעולם לא היה חוזה עם רעננה ולכן הרצליה לא צריכה לפנות אליהם". אורבך מציין שדווקא כן נעשו פניות להנהלת מכבי רעננה על ידי הוריה וגם על ידי העירייה על מנת שמכבי רעננה תכבד את ההתחייבות שניתנה לה על ידי מנהלי קבוצת הנערות. כמו כן מוסיף האב כי הוצע לאורבך חוזה על ידי הנהלת מכבי רעננה, אך הוא נדחה על ידיה ועל ידי משפחתה עקב התנהלות המועדון. אורבך אף מציין כי יש להדגיש את ההבדל בין קבוצת הנערות המנוהלת לעילא ולעילא על ידי העירייה ויוני דנישבסקי, לעומת ההתנהלות הבעייתית לכאורה של הנהלת מועדון הכדורסל מכבי רעננה.