בשבוע שעבר פתחה הפועל רעננה רשמית את עונת 2018/19. לסגל של מנחם קורצקי הצטרפו כמה פנים חדשות, אבל עושה רושם שהחיזוק המשמעותי הוא דווקא על הקווים, כאשר לצוות העוזרים של קורצקי הצטרף תמיר כהן.
כהן, לאחר ששימש בעונה האחרונה כעוזרו של המנהל המקצועי במחלקת הנוער, עמי וזאנה, ועשה זאת בהצלחה רבה, החליט להיענות לפנייתם של אנשי רעננה, ולהיות חלק מהצוות המקצועי של הפועל רעננה בעונה הקרובה.
סוגר מעגל. תמיר כהן | צילום: אסף פרידמןסוגר מעגל. תמיר כהן | צילום: אסף פרידמן
סוגר מעגל. תמיר כהן | צילום: אסף פרידמן
(סוגר מעגל. תמיר כהן | צילום: אסף פרידמן)
ממשיך גם בנוער
כהן ישמש כעוזר מאמן שני לצדו של דני בונדר, בעוד הוא פותח עונה שנייה בתפקיד. השניים יחד ישמשו כעוזריו של קורצקי, וינסו לסייע למאמן להוליך את הקבוצה לעונה מוצלחת.
"היה מרגש מאוד לעלות לאימון הראשון בבוגרים", אומר כהן השבוע. "כיף גדול להתחיל משהו חדש, אתגר חדש. זאת הרגשה נהדרת, ודאי כשזה קורה במקום שבו אתה אוהב מאוד להיות. אני מרגיש טוב וכבר מצפה להמשך ולתחילת העונה".
לאחר שתלה את הנעליים לפני שלוש שנים, חזר כהן (34) לכדורגל בעונה שעברה, כשהצטרף למחלקת הנוער של הפועל רעננה. למעשה, כהן לא עזב את תפקידו במחלקת הנוער, וישמש בשני התפקידים בו-זמנית.
אני ממשיך במחלקת הנוער כעוזרו של עמי וזאנה", אומר כהן. "ברור שבבוגרים זה שונה. סרט אחר. זה כבר הדבר האמיתי. שם מושקעים כל המשאבים של המועדון. זה ממש כמו ההרגשה כשאתה מסיים גיל נוער ועולה לבוגרים. אתה מתרגש מכל מה שקורה, זאת קבוצה בליגת העל, וזה כיף ומרגש להיות חלק מקבוצה בליגה הבכירה".
איך תעבוד בשני התפקידים בו-זמנית?
"לא אמורה להיות שום בעיה. זה לא יתנגש, ונסדר את זה כך שזה יעבוד מצוין לשני הצדדים. אין פה עדיפות לנוער או לבוגרים, כי זה לא אמור להתנגש. אם יקרה מקרה ספיציפי, הוא ייבחן לגופו ונחליט מה לעשות, אבל בגדול לא אמורה להיות שום בעיה".
לא העדפת לאמן קבוצת נערים א' או נוער?
"אני לא חושב שאני שם כרגע. אני חושב שיש לי עוד הרבה מה ללמוד, ואני נמצא במקום הכי טוב בעבורי כדי ללמוד ולהתנסות. אני רוצה להתקדם בקצב שלי, ללמוד, ונראה לאן נגיע. כרגע אני בקורס מאמנים, ונראה לאן תוביל הדרך. השאיפה היא להיות בעולם הכדורגל, אבל אני לא יכול לומר כרגע באיזה תפקיד. אני מתקדם תוך כדי תנועה. כרגע ההצטרפות לבוגרים מרגשת אותי מאוד ועושה לי טוב. לעבוד עם מנחם ודני זאת זכות גדולה. אני צריך לעבוד קשה מאוד כדי לעשות את התפקיד שלי בצורה הטובה ביותר".
מה למדת מעמי וזאנה בשנה האחרונה?
"למדתי המון. גם מבחינה מקצועית וגם מבחינה בין-אישית. למדתי ממנו מה זה אמפתיה, מה זה רגש, איך להתנהל מול שחקנים צעירים, איך לעבוד ולהתנהל מול מאמנים במחלקה. איך בסיטואציות כאלה ואחרות הוא ידע לנהל ולפתור דברים בצורה מעוררת השראה. כמובן גם למדתי ממנו הרבה על תורת הענף ועל הכדורגל עצמו. אני שמח על ההזדמנות שנפלה בחלקי לעבוד לצדו. אני חושב שאפשר ללמוד ממנו המון ולהגיע רחוק. הוא לא מעט זמן בתפקיד הזה, ואפשר לומר שהוא כבר חי את זה. אין לי ספק שהעבודה לצדו יכולה לתרום לי המון, לעתיד".
מחלקת הנוער של הפועל רעננה הפכה לשם דבר בארץ בשנים האחרונות.
"היא כבר כמה שנים טובות בסטאטוס הזה. אנשים רוצים לבוא לכאן, אנשים מדברים על מחלקת הנוער שלנו, ילדים מגיעים אלינו מכל מקום, ואפשר לומר שעמי באמת עושה כאן עבודה מדהימה, וצריך להסיר בפניו את הכובע. החומר האנושי שעובד במחלקה הוא ברמה הגבוהה ביותר. המקצוענות והדרך הובילו את המועדון למקום שהוא נמצא כיום".
קורצקי. קיבל קבוצה במצב של מוות קליני | צילום: עוז מועלםקורצקי. קיבל קבוצה במצב של מוות קליני | צילום: עוז מועלם
קורצקי. קיבל קבוצה במצב של מוות קליני | צילום: עוז מועלם
(קורצקי. קיבל קבוצה במצב של מוות קליני | צילום: עוז מועלם)
חזקה וממושמעת
כפי שכבר הבנתם, כהן מבין היטב לאן נכנס. הוא מצטרף לצוות המקצועי שעבד היטב בעונה שעברה, וינסה לתרום מנסיונו ומהידע שצבר לאורך הקריירה הענפה שלו.
"דני הוא העוזר הראשון, ואני הצטרפתי כעוזר שני ואנליסט, שאחראי בין היתר לניתוח משחקים", אומר כהן. "גם דני פרש ממשחק לא מזמן, ועושה את דרכו בתחום האימון. הוא עושה דרך יפה. הוא עשה דברים יפים מאוד בנוער של הפועל רעננה, ומשם הגיע לבוגרים. אני מוכן לתרום ממה שאני יודע כדי לעזור לקבוצה".
איך ההרגשה לחזור לעבוד עם מנחם קורצקי, אחרי ששיחקת תחתיו?
"התחושה די דומה, למען האמת. כשהגעתי להפועל רעננה הייתי הקפטן, והגעתי כשחקן הכי בכיר בזמנו, כך שהיחס והקרבה דומים. ברור שעכשיו זה שונה, כי אני לא בחדר ההלבשה אלא בחדר המאמנים. נעבוד יחד בשיתוף פעולה, אעשה כל מה שצריך כדי לעזור לו. מנחם, כמו שהוא היה - מאמן שידע לתת חופש פעולה לשחקנים כאלה ואחרים - כך הוא עושה כמאמן כלפי העוזרים שלו. אני רואה את זה עם דני, שאתו הוא מתייעץ המון, ועכשיו גם אתי. נעבוד כצוות ונעשה הכל כדי להצליח. אנחנו יוצאים לתהליך מרתק, ואני מצפה לזה בקוצר רוח".
נראה אותך בתפקיד המאמן הראשי בשנים הקרובות?
"אני מתחיל עכשיו דרך בצד המקצועי של הכדורגל. מה יהיה בעוד כמה שנים? אין לי תשובה. כרגע מה שמעניין אותי זה איך אני עוזר לדני ולמנחם בבוגרים, ואיך אני עוזר לעמי בנוער. אני יוצא לדרך בתחושות טובות, ונראה לאן תוביל אותי הדרך. עברתי לא מעט מאמנים בקריירה. מכל אחד לקחתי משהו. אשתדל לקחת את כל הדברים הטובים וליישם אותם לאט לאט. במהלך הדרך כמובן אמשיך ללמוד, אשאב עוד מידע, מחשבות ותהיות, כדי להיות כמה שיותר טוב".
איזו הפועל רעננה נראה העונה?
"נראה קבוצה שממשיכה לייצג את מה שאיפיין אותה מהעונה הראשונה שלה בליגת העל. קבוצה עיקשת, חזקה, ממושמעת, מסודרת, ששום דבר לא הולך מולה בקלות, שיודעת מה היא רוצה מעצמה. קבוצה בדמותו של המאמן, שמכתיב את הקצב ואת הדרך. קבוצה שלעולם לא מוותרת ומחפשת לנצח בכל משחק".