הניצחון החשוב של הפועל רעננה על הפועל חדרה שיחרר הרבה לחץ במועדון השרוני. בקבוצה ברחו קצת מהתחתית, ובקונסטלציה מסוימת יכולים אפילו למצוא את עצמם בפלייאוף העליון, בסיום המחזור האחרון של העונה הסדירה במוצאי שבת.
צילום: אורן אהרוניצילום: אורן אהרוני
צילום: אורן אהרוני
(צילום: אורן אהרוני)
כדי שזה יקרה, רעננה צריכה לנצח את הפועל חיפה בחוץ, לקוות שחדרה תפסיד לנתניה, ושקריית שמונה ובית"ר ירושלים לא ינצחו את מכבי חיפה ואת הפועל תל אביב בהתאמה, ואז יתרחש הנס.
ברעננה כמובן לא בונים על זה יותר מדי, ורוצים לנצח בסמי עופר, כדי להגיע לפלייאוף עם ראש שקט בנוגע למלחמות התחתית, ואם בטעות זה גם יביא אותם לשישייה הראשונה, מנחם קורצקי וחבורתו בהחלט לא יתנגדו להפוך לסנסציה של מחזור סיום העונה.
משחק עונה קטן
במועדון ממשיכים להתמוגג מהתפוקה שנותנים העונה השחקנים הצעירים. אסף צור, ירדן כהן, בן סביר, יואב תומר, אור דסה וקייס גאנם הפכו לשחקנים חשובים במערך של קורצקי, ומוכיחים את עצמם כל פעם מחדש.
בולטת במיוחד הפריצה של כהן, המגן השמאלי של קורצקי, שהדיח העונה מההרכב את עמנואל אמבולה (שבינתיים כבר עזב לסכנין) והשתלט על חולצת ההרכב. כבר שלוש שנים שבהן כהן מסומן כאחד הצעירים המבטיחים של רעננה, וגם בימים שבהם ישב על הספסל, השתייך לסגל הנבחרת הצעירה של מרקו בלבול ואף פתח בהרכב לא פעם. היום הוא נחשב לאחד משחקני ההגנה הצעירים הבולטים בליגה, ובמכבי חיפה כבר שמו עליו עין וסימנו את המגן הצעיר.
"אני שמח מאוד שאני מקבל העונה את הקרדיט, ומשתדל לקחת את זה בשתי ידיים", אומר כהן. "אני יודע שכל עוד אעשה את העבודה שלי בצורה טובה, אמשיך להתקדם". שיחררתם הרבה לחץ אחרי הניצחון על חדרה.
"זה היה משחק קריטי מאוד בעבורנו, סוג של משחק עונה קטן. חשוב מאוד שהצלחנו לנצח, קיבלנו קצת אוויר לנשימה. הגדלנו את הפער מהתחתית, אבל עדיין צריך להיות עם האצבע על הדופק ולא להרפות, עד שנבטיח את ההישארות. אני חושב שהגיע לנו לנצח. שיחקנו טוב יותר, במיוחד בחצי הראשון".
ניצחון על הפועל חיפה, ואתם עוד יכולים בטעות להשתחל לפלייאוף העליון. "כל עוד יש סיכוי, נעשה הכל כדי שזה יקרה. ננסה לנצח ואז לחכות לתוצאות האחרות. בסוף תמיד מסתכלים אחורה ועושים את החישובים: מה היה קורה אילו היינו עושים עוד נקודה פה ושם, ומצליחים להגיע לפלייאוף העליון, אבל המשימה שלנו היא להבטיח קודם כל את ההישארות, וכל מה שמעבר לזה הוא בונוס. נקלענו למצב שבו היינו חזק בתחתית, ואנחנו רק רוצים לברוח משם".
בעוד שבועיים יחגוג כהן 22. הוא גדל וגר עד היום בטירת הכרמל, ומדי יום עושה את הדרך לשרון, עם צפוני אחר, השוער השני ניב אנטמן. כהן גדל במחלקת הנוער של מכבי חיפה, ולפני ארבע שנים הגיע לקבוצת הנוער של רעננה, שאימן דודו אברהם. מהר מאוד הפך כהן לבורג חשוב בקבוצת הנוער הרעננית, וסומן מיד כבעל פוטנציאל להשתלב בהצלחה בקבוצת הבוגרים. אף על פי שלא האמינו בו בזמנו בנוער של מכבי חיפה, גם היום כהן אינו מסתיר את חיבתו למועדון הירוק.
"אין ספק שהיה מרגש בעבורי לחזור לחיפה, אבל זה לא קרה, ואולי יקרה בהמשך. אני דווקא שמח שהמשכתי במקום שטוב לי בו, ואני מתקדם כל משחק. נראה מה יהיה בהמשך הדרך", אומר כהן.
"זה נכון שאין הרבה מגינים שמאליים בארץ, יש הזדמנות לבלוט. צריך להיות טוב ובסוף זה משתלם, אבל יש עבודה רבה בדרך. אני צריך עוד לשפר כמה דברים במשחק שלי. אני מצטרף לא מעט להתקפה, אבל חייב להתחיל להביא מספרים. בישולים וגולים גם מעמדת המגן. אני צריך להביא עוד ערך מוסף, ואני עובד על זה"
החלטה טובה
כהן גדל על מכבי חיפה הגדולה. כששימש כמביא כדורים בקריית אליעזר, הוא פינטז על היום שבו יעלה כשחקן בוגרים ("הייתי רואה את קטן, בנאדו ורוסו משחקים, וחולם שיום אחד גם אני אהיה שם. זאת היתה חיפה המפחידה, זוללת התארים"). בגיל שמונה החל לשחק במחלקת הנוער של הירוקים. אחרי שעבר את אשר עלמני, אברהם אבוקרט, אורי גוטמן ואיתי מרדכי שהעריכו אותו מאוד, הגיעה השנה השנייה בנוער, ובכרמל לא מיהרו להחתים את המגן השמאלי על חוזה. בבוגרים היה אז באנקר בעמדת המגן השמאלי, ושמו טאלב טאווטחה.
דודו אברהם זיהה את הפוטנציאל וחיזר אחרי כהן לא מעט, ובסופו של דבר הצליח להביא אותו לרעננה. כבר בעונתו הראשונה התאמן גם עם הבוגרים. עונה אחר מכן שיחק בבוגרים, וירד לסייע לקבוצת הנוער של דני בונדר לזכות בגביע ההיסטורי. "אני שמח מאוד על הרגע שאמרתי כן לדודו אברהם, והגעתי לרעננה", הוא אומר. "נכון שלעזוב מועדון כמו מכבי חיפה זה לא קל, אבל הבנתי שעדיף לי ללכת למקום אחר. לפעמים קל יותר להתפתח במקומות קטנים ולא במועדונים גדולים, עם לחץ גדול, כמו מכבי חיפה. זה קרץ לי מאוד, כי תמיד שומעים דברים טובים על רעננה. קיבלתי החלטה טובה".
מאז שטאווטחה עזב את חיפה, עמדת המגן השמאלי בעייתית מאוד. יכולת לתת מענה לירוקים במשבצת הזאת.
"אני חושב שיש לי מקום במכבי חיפה ובכל קבוצה צמרת, אבל כל דבר בזמנו. אני עוד צריך להשתפשף ולעבור דברים כדי לעשות את קפיצת המדרגה הזאת. ברור שיש את הרצון לחזור למועדון שבו גדלתי, אבל כרגע אני כל כולי ברעננה".
גם ברעננה לקח לך זמן להדיח מההרכב את עמנואל אמבולה. "זה לא רק שבתפקיד שלך יש שחקן טוב, הוא גם מגן זר, כך שזה קשה עוד יותר, משום שתמיד יעדיפו לתת לזר לשחק. התחרות היתה קשה, אבל לא הורדתי את הרגל מהגז, ידעתי שמגיע לי וכשתגיע ההזדמנות אקח אותה, וכך היה. אני שמח שהייתי סבלני ועבדתי קשה, וכשקיבלתי את הקרדיט מקורצקי והמשכתי בהרכב, ידעתי לנצל את הצ'אנס הזה".
קורצקי ראה בך פוטנציאל, אבל לא מיהר לזרוק אותך למים העמוקים, אלא המתין שתלמד לשחות כמו שצריך. "בדיוק, הוא כל הזמן חיזק וכיוון אותי. הסביר לי מה אני צריך לעשות כדי להשתפר, ואמר שאהיה סבלני כי הרגע שלי יגיע. מנחם הוא אדם מדהים וכיף לעבוד אתו. הוא מוציא מרעננה דברים טובים, נותן הזדמנות לשחקנים צעירים, ויודע להעביר להם את המסר הנכון".
צילום: שרון צורצילום: שרון צור
צילום: שרון צור
(צילום: שרון צור)
כהן הוזמן לנבחרת הצעירה כבר בקמפיין הקודם, והיה השחקן הצעיר בסגל. "זה כיף גדול וגאווה ענקית ללבוש את המדים הלאומיים, ואני מקווה שאמשיך להתקדם ויום אחד אהיה גם בסגל הבוגרת. זה יהיה עוד חלום שיתגשם".
ברעננה מתגאים בייצור שחקנים צעירים, כאשר לא מעט שמות מגיעים לנבחרות הצעירות. "זה מלמד על העבודה הנכונה במחלקת הנוער של רעננה", מסביר כהן. "יש שחקנים מרעננה שהוזמנו בשנים האחרונות לאולימפית, כי עובדים כאן נכון. נותנים כאן קרדיט לשחקנים צעירים, והם מצליחים להתקדם. רואים את זה גם בבוגרים, כשיש ארבעה או חמישה שחקנים צעירים בהרכב. כיף לשחק במקום שנותן לך את הקרדיט ומאמין בך. זה לא מובן מאליו".