בשנים האחרונות הפכה זיוה לב דגן לשם נרדף למועדון הכדורסל של מכבי עירוני רעננה. 14 שנים שהיא משמשת בתפקידי ניהול בכירים באגודה, כאשר בשש השנים האחרונות כיהנה כיושבת ראש הקבוצה הבוגרת, והייתה לאישה היחידה בתפקיד בשתי הליגות המקצועניות.
צילום: אסף פרידמןצילום: אסף פרידמן
צילום: אסף פרידמן
(צילום: אסף פרידמן)
אלא שבשבוע שעבר נפל דבר במכבי רעננה. לב דגן החליטה להתפטר מתפקידה, לאחר שנודע, כי ראש העירייה ניהל שיחות עם רוכש פוטנציאלי לקבוצה בלי ליידע אותה. השיחות שקיימו אנשי העירייה עם ג'ף רוזן, הבעלים של מכבי חיפה, בעניין האפשרות שיקבל על עצמו גם את מכבי רעננה, נפלו עליה כרעם ביום בהיר. לאחר שהבינה כי מודרה לחלוטין, החליטה לב דגן להחזיר את המפתחות.
לא נעלבתי
השבוע מספרת לב דגן על הסיבות שהביאו אותה להחלטה הדרמטית שקיבלה, ומבהירה כי לא מדובר בתרגיל "תחזיקו אותי" הידוע לשמצה. מבחינתה, הסתיים הרומן שלה עם מכבי רעננה.
"החלטתי לסיים את תפקידי", היא אומרת השבוע. "אף אחד לא אילץ אותי או הראה לי את הדרך החוצה, ממש לא. זאת החלטה שקיבלתי, ואני שלמה איתה זאת החלטה שנובעת ממקום חזק, ולא ממקום חלש של היעלבות. ממש לא".
למה בעצם את עוזבת? והאם ההחלטה שלך היא סופית? "ההחלטה שלי סופית בהחלט. ברגע שהבנתי שיש רצון לעשות מהלכים חשובים ולא מיידעים את יו"ר המועדון, אני לא יכולה להמשיך לעבוד בתנאים כאלה. אני מאה אחוז בפנים, או בכלל לא. ההחלטה הגיעה ממקום רציונאלי. נבחר ראש עירייה חדש שהחליט לשנות מיקוד וכיוון במועדון, ושינה סדרי עולם. כל הבעיה היא הדרך שבה התבצעו הדברים. המועדון הזה של הקהילה ובשבילה, ולדעתי צריך להיות מתוחזק על ידי הקהילה, ולא על ידי מישהו מבחוץ".
איך קורה שמתרחשים מהלכים כאלה ולא משתפים את ראשי המועדון? "אני לא מבינה ולא יודעת. אני כן, יודעת שלא הייתי שותפה לתהליך, והדברים היו צריכים להתבצע בצורה אחרת. אני חושבת שמי שהוביל את המועדון ב-14 השנים האחרונות ובשש העונות האחרונות את הבוגרים, מן הראוי היה להתייעץ ולבנות איתו יחד, ולדאוג להמשיך לשמר את הקהילה בצמוד למועדון".
בסך הכול המועדון עבד היטב. מחלקת נוער מצוינת, וגם הבוגרים, למרות הכישלון לעלות ליגה, מנוהל כמו שעון. למה לנסות לתקן את מה שלא מקולקל? "נכון מאוד. הדברים עבדו בצורה נכונה וטובה, וזאת שאלה טובה. יש לנו מחלקת נוער מוערכת מאוד, שייצרה שחקנים וקידמה אותם, מערכת שעבדה בשיתוף פעולה מלא עם ההורים שהיו מעורבים אך לא התערבו. הכול עבד כאן נכון, עשינו דברים יפים. גם הבוגרים, אף על פי שלא הצלחנו לעלות לליגת העל, מנוהלים בצורה טובה ומקצועית".
גידלתם גם שני אלופי אירופה: מייקל בריסקר וגיל בני. "זאת גאווה ענקית בעבורנו, ומראה שהדרך מובילה לתוצאות. זאת המטרה העיקרית, שיתקדמו מכאן שחקנים צעירים, ואני חושבת שזאת דוגמה מעולה לעבודה הקשה שעשינו כאן. בסך הכול, עם תקציבים נמוכים יחסית הגענו למעמדים גבוהים. בנינו דבר נהדר. יש מועדונים שהשקיעו פי ארבעה מאתנו וירדו ליגה. אני באמת חושבת שעיר כמו רעננה צריכה לנהל את מחלקת הנוער ואת הקבוצה הבוגרת בשיתוף פעולה הדוק עם ספונסר אחד. הכול צריך להישאר במסגרת הקהילה בשיתוף עם העירייה".
אולי בעירייה התאכזבו מכך שלא עליתם, ורוצים לקדם את המועדון? "אני חושבת שזה לא אסון להגיע שנה אחרי שנה לפלייאוף, ולבנות את התשתיות והיסודות, לגייס עוד קהל מקומי. אלה דברים שאין בהם קיצורי דרך, וזה היה המוטו שלנו. הכול בעבודה קשה, נדבך על נדבך, עם סבלנות רבה. הדברים האלה בונים משהו שיכול לסייע מאוד לקבוצה ברגע שהיא תגיע לליגת העל. ככה המועדון יגיע מוכן יותר. עשינו דברים טובים ויפים שקידמו את המועדון".
צילום: אסף פרידמןצילום: אסף פרידמן
צילום: אסף פרידמן
(צילום: אסף פרידמן)
המועדון משותק
אחרי ההתפטרות של לב דגן, התברר כי כבר יותר מחודשיים נערכות שיחות בין רוזן לברוידא, בלי שאיש במועדון ידע על כך. כשהדברים יצאו החוצה, לב דגן, כאמור, לא חיכתה יותר מדי, והודיעה על עזיבתה המיידית. מאז המועדון משותק. שחקנים לא חותמים על חוזים לעונה הבאה, ואפילו המאמן אבנר יאור לא יודע מה יהיה איתו.
"גוף כזה צריך מישהו בראשו שיקבל החלטות ויתווה את הדרך", אומרת לב דגן. "קיבלתי את ההחלטה שלי, ועכשיו צריך להימצא הבנאדם הבא שיקבל אחריות ויקבל את הסמכויות".
יש לך מושג מדוע ראש העירייה, חיים ברוידא, בחר שלא לשתף אותך בסיפור הזה? "יש לרעננה ראש עירייה חדש שבחר בדרך חדשה, ואני בטוחה שהוא עושה את הטוב ביותר שהוא חושב לנכון. אני בטוחה שהוא רוצה לקדם דברים, אבל אני חושבת שזה מהלך שלא הביא אותנו בחשבון וכאן הבעייתיות. היה מקום לשתף ולהתייעץ ולעשות דברים יחד. המועדון הזה חשוב מאוד להרבה אנשים, שעבדו כאן לילות כימים והשקיעו מזמנם, ואני חושבת שלכל הפחות היה מקום לשתף ולשמוע את דעתם".
זה בכלל אתי וראוי שבעלים של מועדון אחר יחזיק במועדון נוסף? "אני מפנה אותך לאנשים שצריכים להחליט בנושאים כאלה. האם יאשרו לו להחזיק בשני מועדונים? נראה שכן, ואגב, רוזן הוא לא האישיו כאן. העניין הוא תהליך קבלת ההחלטות אצלנו. האם אנחנו עובדים יחד ומתייעצים, או שאנחנו הולכים אחרי הכסף הגדול. "החיים מלווים בבחירות שבהן אתה מחליט איפה אתה רוצה להיות ואיפה לא. מקום שעושה לך טוב, אתה מחזיר לו בטוב. אני מאמינה בחשיבה משותפת, בחוכמת ההמונים, לאף אחד אין בלעדיות על 'הדרך הנכונה'. עבדנו יחד בשיתוף פעולה מלא. ככה אנשים מעורבים, וזה גורם להם להיות מחויבים למקום. אם ההחלטות משותפות, אז כולם מרגישים הזדהות. ככה עבדנו ברעננה כל הזמן. זאת אמנם לא דמוקרטיה מלאה, יש היררכיה, אבל יש מקום לשמוע את כולם. זאת הדרך שהתוויתי במועדון, ואם רוצים לעשות את זה אחרת, זה בסדר גמור. לי זה פחות מתאים".
כמה יחסר לך הכדורסל? "עכשיו אנחנו במילא בעונת המלפפונים. אני כבר מתגעגעת לחריקה של הנעליים על הפרקט. ימים יגידו מה אעשה. הלכתי לראות משחק כדוריד, אבל פחות התחברתי. אני אוהבת כדורסל, וכרגע אני בחוץ, אבל נראה מה יהיה. אם יהיו הצעות אחרות, נשקול אותן".
14 שנה זאת חתיכת תקופה. "אכן. יש לי הרבה עיסוקים, ואני מוכנה לפרק הבא. מעניין אותי עכשיו שהדברים ייסגרו כמו שצריך. להיפרד יפה ולהתקדם לפרויקטים ולאתגרים הבאים".
מהעירייה נמסר בתגובה: "ראש העיר מאמין בספורט וכורך אותו יחד עם חינוך. עם זאת, הוא מאמין כי רשות מקומית לא צריכה לעמוד בנטל הוצאות שוטפות של קבוצות מקצועניות. עם היכנסו לתפקיד, פעל ראש העיר מול מכלול גורמים על מנת למצוא לקבוצה בעלים שיוכל להצעיד אותה לצמרת הכדורסל הישראלי. אם אכן תצא לפועל ההתקשרות ושילובו של ג'ף רוזן במועדון, ראש העיר רואה בכל הישג חסר תקדים".