מהיום שבו הביאו אותו הוריו לחוות הסוסים ברעננה, בגיל ארבע — יוסי קמחי, בן 17 מרעננה, לא ירד מהסוס. חוסר התמיכה הממשלתית, השעות הארוכות הנדרשות לאימונים, המחיר הגבוה — דבר מכל אלה לא מנע ממנו לדהור קדימה, ולהפוך את אהבתו לסוסים למסלול חייו.
כשמאחוריו הישגים מרשימים, כמו המקום הראשון בגביע המדינה בגובה מטר, וסגן אלוף ישראל לנוער בגובה 1.10 מ', ניצב קמחי בפני אתגר חדש: להשיג את הסוס שיסייע לו להמשיך ולהתחרות, ולצורך כך הוא מגייס כסף באתר giveback כדי להגשים את חלומו.
יוסי קמחי על הסוס. מגיל צעיר עובד כדי לממן את הרכיבה | צילום: אסף פרידמןיוסי קמחי על הסוס. מגיל צעיר עובד כדי לממן את הרכיבה | צילום: אסף פרידמן
יוסי קמחי על הסוס. מגיל צעיר עובד כדי לממן את הרכיבה | צילום: אסף פרידמן
(יוסי קמחי על הסוס. מגיל צעיר עובד כדי לממן את הרכיבה | צילום: אסף פרידמן)
"הגעתי לשלב שבו הסוס שיש לי כבר מבוגר, וקשה לו לעמוד ברמה הנדרשת. אני לא רוצה לעייף אותו ולאלץ אותו לעשות משהו שהוא לא יכול", מספר קמחי על סוסו האהוב, קה טראום.
גיל הפעילות של סוס נע בין תשע ל-15 שנים, אבל סוסו כבר בן 17. כדי שיוכל להמשיך את מסלול חייו כמתחרה מקצועי, נדרש קמחי לסוס שתואם את רמתו. עד היום, מימנה המשפחה את כל הוצאות המקצוע מכיסה הפרטי, אבל כעת הבינו בני המשפחה שהעול הכלכלי כבד מאוד: "לאחר התלבטויות רבות, החלטנו שאין מה להתבייש בבקשת עזרה", הוא מספר. כשמסתכלים על העלויות שאותם גובה הענף, מבינים את הקושי הרב: בין 80 ל-100 אלף שקלים לסוס, ועוד אלפי שקלים מדי חודש לאחזקה שוטפת, הכוללת: מגורים לסוס, וטרינר, אוכל וכו'.
"מגיל צעיר מאוד אני עובד כל יום בחווה, ומשקיע מזמני כדי שתהיה לנו היכולת הכלכלית לעשות את זה".
בזמן שרוב חבריו בילו את זמנם במשחקים, במחשב ובלימודים — הקדיש קמחי מגיל צעיר את כל מרצו למימוש חלומו, להצליח כמתחרה מקצועי. הדבקות שלו והמטרה הברורה שניצבה לנגד עיניו, עוד לפני גיל עשר, עומדות כעת בסימן שאלה, ונשענות על רצון הציבור לסייע במשימת המימון הכבדה.
קמחי מספר על הקשיים הרבים שחווה ענף הרכיבה בארץ, קשיים שלא הותירו לו ברירה, אלא לפנות לציבור במבצע גיוס מימון: "המדינה אינה מכירה כלכלית בענף. עכשיו, נבחרת ישראל קיבלה קריטריון ותייצג אותנו בטוקיו, ואף אחד לא שמע על זה. זאת פעם ראשונה שיש נבחרת בישראל שמייצגת אותנו", הוא מספר.
עקב העובדה שהתחום בארץ אינו מפותחת דיו, כדי להגיע לאולימפיאדה חייבים לגור בחו"ל, במדינה שמספקת תנאים מתאימים לאימונים. "בעתיד אני רואה עצמי ממשיך והופך את הספורט הזה למקצוע לחיים. אני רוצה להמשיך לפתח את הענף בארץ.
"גדלתי בחווה, תמיד בחברת סוסים, העברנו לילות שלמים ערים אם אחד מהם היה חולה. הם הבית שלי והמשפחה שלי, וזה החלום שלי, ובמקרה יצא שאני טוב בו. אשמח לעזרתכם בגיוס כסף. לנצח ארכב בשבילכם".