יום שני בערב. אשר אלון מסמס למנחם קורצקי: "תגיע מחר בבוקר למשרד. אנחנו צריכים לדבר". קורצקי מבין שמדובר באירוע חריג, אבל לא יודע לאן בדיוק נושבת הרוח. גם הוא מבין שהתוצאות של הפועל רעננה בסיבוב הראשון לא מספיק טובות, בלשון המעטה.
אלון. "רציתי לראות קבוצה יותר התקפית ותוססת" | צילום: אסף פרידמןאלון. "רציתי לראות קבוצה יותר התקפית ותוססת" | צילום: אסף פרידמן
אלון. "רציתי לראות קבוצה יותר התקפית ותוססת" | צילום: אסף פרידמן
(אלון. "רציתי לראות קבוצה יותר התקפית ותוססת" | צילום: אסף פרידמן)
יום שלישי בבוקר. אחרי פגישה קצרה בין אלון לקורצקי מחליטים הצדדים לסיים את ההתקשרות. אחרי שנתיים על הקווים של הקבוצה, קורצקי ורעננה מפרקים את הזוגיות. לא נרדם בלילה
לאשר אלון הסיפור הזה לא עבר חלק בגרון. הוא באמת אוהב ומעריך את קורצקי, והתקשה מאוד להיפרד ממנו. מצד שני, הוא היה טרוד מאוד ממצבה של רעננה, שנמצאת כרגע מתחת לקו האדום. בסופו של דבר, החליטו אלון וקורצקי, שכדי לזעזע את הקבוצה, אין מנוס מפרידה.
"זה כבר תקופה ארוכה שאני לא ישן טוב בלילות, וחושב הרבה על המצב שלנו", מספר אלון השבוע. "עצוב לי מאוד, כי ידעתי בדיוק לאן זה יוביל בסופו של דבר, הנושא של חוסר ההצלחה, והבנתי שהפרידה הזאת תגיע, ושהוא יבקש לסיים את העבודה שלו כאן. ובאמת ככה זה היה, וכשנפגשנו כבר לא היה מצב לשכנע אותו להישאר".
אתה האמנת שקורצקי יכול להוציא את העגלה מהבוץ? "חשבתי שהמצב קשה מאוד, ראיתי שהוא בלחץ אדיר וכמו הר געש מבעבע. הוא כל הזמן היה בלחץ עם זה שלא ניצחנו, עם חוסר המזל, ועם כל הסיפור עם השופטים. כל הדיבור שלו עם השופטים והעניין של ה-VAR. באמת כאב לי עליו, וברגע שהוא שם את הדברים על השולחן, הבנו לאן הרוח נושבת, וכולנו הסכמנו שזה מה שצריך לעשות, ושהפרידה בלתי נמנעת. כואב לי על מנחם, אני באמת אוהב אותו".
לפני כמה ימים נשמע שהוא עדיין מאמין בעצמו, ושהוא יכול להוציא את העגלה מהבוץ, ויש פרסומים על כך שבעצם אתה היית זה שפיטר אותו. "זאת האמת. ידענו שזה יבוא, לא ידענו מתי בדיוק, אבל הייתה לי הרגשה חזקה שזה יקרה".
מנחם הוא המאמן שהכי מזוהה עם רעננה. הוא מכיר את המועדון הכי טוב, וידע בעבר להוציא אותו ממצבים קשים. למה לא ניסיתם למצוא את הדרך להמשיך לשתף פעולה? "אני יודע שזה גם טוב לו, ולא רק להפועל רעננה, להפסיק כאן, ובכלל, לקחת קצת חופשה מכדורגל. זה היה כתוב באותיות קידוש לבנה. הוא צריך לצאת קצת מהסיפור הזה, וזה לא רק הכדורגל, אלא גם הדברים מסביב".
אנחנו רגע לפני ינואר, יכולתם לעשות שינויים בקבוצה ולתת לו הזדמנות לתקן את מה שלא עובד. "זה לא היה נותן כלום, זה רק היה גורם עוד נזק להפועל רעננה. כמו שהוא אמר, הוא השתמש בכל הכלים, ניסה הכל, ובמבחן התוצאה הוא הרגיש שהוא לא עומד. הוא יודע שכולנו כאן, ובמיוחד אני, אוהבים אותו מאוד, אבל מבחינתו זה היה הדבר המתבקש, להפסיק את העבודה שלו כאן. הדלת בהפועל רעננה תמיד תהיה פתוחה בפניו".
המצב שלכם בסך הכל לא כזה נורא. זה לא שכיוונתם לרוץ לאליפות. לא מעט נקודות הלכו לכם לאיבוד בגלל טעויות שיפוט קשות, והיה גם חוסר מזל משווע. לי נראה שאתם בהחלט יכולים לצאת מזה.
"אנחנו באמת עוד רגע נצא מהמצב הזה. גם עם מנחם יכולנו אולי לצאת מהמצב הזה, אבל הסיכויים היו קטנים יותר. יש גם עניין של אנרגיות. זה שנצא מזה — אני בטוח. השאלה הייתה, עם מי היה לנו סיכוי גדול יותר לצאת מזה — איתו, או עם מאמן חדש שיביא אנרגיות חדשות למועדון?".
צילום: אסף פרידמןצילום: אסף פרידמן
צילום: אסף פרידמן
(צילום: אסף פרידמן)
אז הבאתם מאמן, שעם כל הכבוד, לא עשה הצלחה גדולה בהפועל תל אביב. "עקבתי אחרי ניסו אביטן הרבה זמן, ומה שהוא עשה בחדרה היה נהדר. המעבר שלו להפועל תל אביב הזכיר לי את המעבר של קורצקי בזמנו לבית"ר ירושלים, וזאת טעות של הרבה מאמנים. אי אפשר לקחת מניסו את מה שהוא יודע, ואת העבודה הטובה שעשה בחדרה. בהפועל תל אביב זה עולם אחר, לחץ אדיר וציפיות שונות".
יכול להיות שסגרת עם ניסו עד לפני שנפרדתם מקורצקי? "ממש לא. התחלנו לדבר איתו לאחר שהסיפור עם קורצקי נסגר".
ניסו אביטן יהיה המאמן האחרון של רעננה העונה? "זה בטוח".
למה לא לתת את המפתחות למאמן שאתם קידמתם אצלכם במערכת, כמו גל כהן? "אני לא חושב שהמצב של הקבוצה מאפשר לנו ללכת על מהלך כזה. זה היה סיכון גדול מדי".
השנה רציתם לראות את רעננה התקפית יותר, וזה דבר ששילמתם עליו ביוקר. "במחזור השני מול בית"ר הם השוו ל-1:1. קורצקי המשיך לשחק התקפי, כבשנו וניצחנו. עשינו ניצחון גדול, וזאת הייתה דוגמה שהוא יכול היה לקחת להמשך הדרך, אבל הוא לא עמד בזה, וחבל. אני חושב שכן יכולנו להמשיך במגמה הזאת. זה כדורגל כיפי יותר. רציתי לראות קבוצה פחות הגנתית, ויותר התקפית ותוססת. מה יצא? שגם לא שיחקנו התקפי, וגם הגענו לאן שהגענו".
עושה רושם שנפלתם חזק עם הזרים העונה. "אגב, גם בשנה שעברה לא פגענו עם הזרים, ודי אכלנו אותה בקטע הזה. גם בנתניה קרה לי המקרה של ללכת על הגרעין של העונה הקודמת, ולומר שאנחנו הולכים לכבוש את העולם. הבאנו שחקנים שהלך יפה איתם בעונה שעברה, כמו דסה וגאנם, ובקיץ אמרנו שעושים עוד צעד קדימה, ושנלך על הפליייאוף העליון. אבל הכדורגל דינאמי, ולאו דווקא מה שעבד שנה לפני כן יעבוד בשנה שאחרי".
אם כבר הזכרת את דסה וגאנם. הם היו אמורים לסחוב את החלק ההתקפי שלכם, ועד עכשיו זה לא קרה. "דסה הוא לא אכזבה. אור הוא אחד השחקנים המובילים ברעננה. שחקן שהראה ועוד יראה את היכולות שלו. לא הלך לו כמו ליתר השחקנים שלנו. גם קייס חשבנו שיילך לו העונה, וזה עוד לא קורה. האמת היא, שבמשחק האחרון מול כפר סבא ראינו את הקבוצה מתחברת, והייתי בטוח שאנחנו יוצאים עם ניצחון ולדרך חדשה, אבל זה לא קרה".
אם חלילה תרדו ליגה, אנשים בכדורגל הישראלי לא יזילו דמעה. "אני בטוח שהרבה אנשים ישמחו אם רעננה תרד ליגה. עצוב לי שזה המצב, שאנשים והתקשורת ישמחו אם רעננה לא תהיה בליגת העל. זה רק כי רעננה היא קבוצה הגנתית ומשעממת, קבוצה בלי קהל, בלי אצטדיון. עצוב לי, ואני מבין גם את התחושות של האוהדים ושל התקשורת, אני לא מנותק. עם זאת, אנשים צריכים להבין שיש גם קבוצות כאלה. אז מה יעשו? ייקחו מועדונים כמו הפועל פתח תקוה, סכנין ואום אל פאחם, שיש להם קהל, ויקפיצו אותם במקום את הפועל רעננה? איפה התחרות כאן? אנחנו רוצים להיות מועדון שכיף לראות אותו משחק כדורגל התקפי, ושלאנשים יהיה חבל אם המועדון לא יצליח. אני מאמין שתהיה פריצת דרך. יקום אצטדיון, יהיה עוד קהל. יש לנו מחלקת נוער, שאחרי מכבי חיפה, מכבי תל אביב ומכבי פתח תקוה, היא הרביעית באיכותה בארץ. שם אוהבים אותנו מאוד, תמיד מזכירים את העבודה הנהדרת שלנו, את אספקת השחקנים לנבחרות הצעירות, ואת התרומה הגדולה שלנו לכדורגל הישראלי. הקהל אוהב את זה, ועם זה אנחנו חיים בצורה נהדרת. אני מקווה שגם בבוגרים נגיע למצב הזה, שאוהדי הכדורגל יאהבו אותנו".
אז מה הציפיות שלך מניסו אביטן? לשחק כדורגל יפה לעין? "אני לא מצפה מניסו לשום דבר, פרט ללהשאיר את המועדון בליגה. אנחנו במלחמת הישרדות. הסיכוי שלנו לרדת כרגע הוא גבוה, אבל יש עוד קבוצות במצב קשה כמונו. נעשה הכול יחד עם ניסו על מנת להישאר".
אם רעננה תרד ללאומית, תישאר במועדון? "קבוצות עלו וירדו. ההישארות שלי במועדון לא קשורה לליגה שבה נשחק. אני יכול לעזוב מחר בבוקר, אף אחד לא מכריח אותי להישאר. גם בליגת העל אני יכול ללכת. אם המועדון יהיה בליגה הלאומית, אני בוודאות לא אלך. בליגת העל קשה יותר להחזיק קבוצה. יש טענה, שאשר אלון מחזיק את רעננה בהנשמה מלאכותית, ואם לא אהיה כאן, כל העול הזה יירד ממני ויהיה לי קל יותר, ומתוח פחות בלאומית. אבל זה כמובן לא אומר שאני רוצה לרדת, אני רוצה לעשות טוב. אני נהנה וממשיך ליהנות מהחיידק הפנימי הזה. קשה לפענח את זה. הכדורגל הוא סוג של מחלת נפש. אתה שם קרוב ל-3.5 מיליון שקל כל שנה. אתה יודע שזאת תרומה לקהילה, אתה יודע שהבעלות חשובה למחלקת הנוער, שהיא באמת טובה ומתקדמת. אנחנו כבר שנים ארוכות בין 14 הקבוצות הכי טובות בארץ, וגם זה מחמיא".
מול מכבי חיפה במוצאי שבת יש לכם בכלל מה למכור? בסיבוב הראשון נתתם קרב יוצא מהכלל בסמי עופר, שנגמר בהפסד אכזרי 4:3. "אני תמיד אופטימי, וחושב שיש לנו מה למכור מול כולם. חיפה קבוצה טובה יותר, אבל גם אנחנו קבוצה טובה, ועם המאמן החדש נקווה להתחבר, ואולי גם לצאת מהמשבר".