סערה במועצת העיר רעננה בעקבות הדחתה של סגנית ראש העיר ענבר הוכברג מחצי משרה אמש (ראשון) בישיבת מועצת עיריית רעננה. חברי האופוזיציה המהווים רוב במועצת העיר הצביעו בעד הדחתה מתפקידה דבר שעורר תגובות חריפות מחברות הקואליציה ומראש העירייה. הוכברג בתגובה: "חברי האופוזיציה פוגעים בכל דבר ועל הדרך הורסים את העיר". באופוזיציה מיהרו להגיב: "ראש הערייה אמור לשאול את עצמו מה הביא לכך שתפקידים קואליציוניים נתפסים כשלל לחלוקה ורדיפת כבוד במקום אמצעי לקידום מטרות חשובות?"
4 צפייה בגלריה
ענבר הוכברג
ענבר הוכברג
ענבר הוכברג
(צילום: פרטי)
קראו גם >>>
כאמור, בישיבת מועצה סוערת שהתקיימה אמש, שנערכה לאחר שבית המשפט דחה על הסף את עתירת האופוזיציה בנוגע לביזיון בית משפט ללא צו הוצאות, ובמקביל חייב את ראש העירייה בהוצאות חלקיות (כ-3,500 שקלים) בנוגע לעתירה הראשונה של חברי האופוזיציה שביקשו לחייב אותו לכנס ישיבת מועצת עיר, אותה כינס מבלי ליידעם במועד, הוחלט להדיח את ענבר הוכברג מתפקידה.
ראש העיר רעננה, חיים ברוידא מסר תגובה קשה: "זהו יום עצוב בתולדות הפוליטיקה המקומית ברעננה. עצם ההתכנסות על מנת לפגוע בפרנסתה של חברת מועצת העיר, עמיתה שלכם, על לא עוול היא תעודת עניות לכל מי ששותף למהלך הזה. מתוך כלל הנושאים שעומדים על סדר יומנו בחרתם לעסוק דווקא באישי. לצערי, זו חולייה נוספת במסכת ארוכה של התנהלות ריקנית וחלולה שאין בה דבר וחצי דבר עם טובת תושבי רעננה. מה שאתם מבקשים לעשות פה היום זהו צעד חריג, לא קולגיאלי, חוסר כבוד כלפי חברת מועצה שנותנת מזמנה ומעצמה למען העיר והקהילה.
4 צפייה בגלריה
ברוידא. "אל תגבילו אותנו"
ברוידא. "אל תגבילו אותנו"
ראש העירייה חיים ברוידא
(צילום: פרטי)
"חברי האופוזיציה מנסים פעם אחר פעם לפגוע בעשייה הענפה שיש בעיר רעננה ונוחלים פעם אחר פעם כישלון גם בבתי המשפט, במקום להסיק מסקנות אתם בוחרים להמשיך ולהתעסק עם התפל. אנחנו נחושים להמשיך בתנופת הפיתוח והשדרוג של העיר! אך ורק בזה אנו עסוקים. עוד גינה, טיפוח העיר, עוד פארק, עוד גן ילדים ועוד בית ספר. טיפול בגמלאים, בצעירים ובתחום הסביבתי. אתם תצטרכו לתת את הדין על ההחלטה לגדוע את מטה לחמה של ענבר. זהו מהלך שכל תכליתו מופנה כנגד הציבור הרענני".
ענבר הוכברג, חברת מועצת העיר, סגנית ראש העיר לשעבר מסרה: "ביטול המינוי שלי כסגנית ראש העיר בחצי שכר נוגד באופן מובהר את האינטרס הראשון במעלה של תושבי העיר. זוהי החלטה שאין בה דבר או חצי דבר מהותי, ערכי, או הגיוני.
"לצערי, אתם, חברי האופוזיציה עסוקים בחודשים האחרונים אך ורק בניסיונות לא מוצלחים לייצר כותרות, לגרור אותנו לעיסוק בתפל ולא בעיקר ועל הדרך להרוס את העיר כדי שתוכלו בעוד שנתיים לנפנף בקמפיין ולהסביר לציבור איך אתם הולכים לתקן את מה שהרסתם במו ידיכם.
"במשך השנתיים האחרונות ובדגש על השנה האחרונה הובלתי את אגף תרבות נוער ופנאי והגיל הרך והצבנו סטנדרט חדש. הקמתי את מדור לידה עד שלוש, מיסדנו את התרבות לילדים ולקטנטנים - דבר שלא נעשה שנים קודם. אנחנו עובדים על תוכנית אסטרטגית לגיל הרך, ומקימים את המרכז לגיל הרך שהוא בשורה ענקית לציבור ההורים. יש לנו תוכניות גדולות עבור הנוער, תנועות הנוער והגיל השלישי - אבל בכל זה אתם מבקשים היום לפגוע.
לאורך כל שלוש השנים האחרונות דאגנו גלי ואני לשמור על הכספים הקואליציונים ולהמשיך לייעד אותו לפעילות עבור התושבים.
"ברמה האישית, תהא ההחלטה אשר תהיה כאן הערב - אני אמשיך לפעול בנאמנות ומתוך שליחות למען התושבות והתושבים - עם שכר בלי שכר - עם טייטל או בלעדיו. זו המחויבות שלי ואף הצבעה פרסונלית של 10 אנשים לא תשנה זאת".
גלי שחר אפרת, משנה לראש העיר חברת מועצת העיר: "רעננה מציינת היום את אחד הימים העלובים בתולדותיה. חברי מועצה שמנהלים קמפיין פוליטי על גב התושבים... זו עליבות גדולה. תושבי רעננה היקרים, האמת, שזה לא מגיע לכם. יש לנו עיר חזקה ואיכותית, עיר יציבה ומשגשגת. מגיע לכם שיישבו סביב השולחן הזה אנשים ראויים לאמון שלכם, אנשים שישתמשו במנדט שנתתם להם כדי לקדם את העיר ולא להשחית אותה. אנשים שלא ירמסו את הדמוקרטיה במצג שווא של כוח הרוב.
4 צפייה בגלריה
(גלי שחר | צילום: פרטי)
הבסיס לשלטון הדמוקרטי הוא שילוב של זכויות וחובות, הוא שילוב של חירות עם לקיחת אחריות. ענבר היקרה, לפני 3 שנים שילבנו כוחות וגיליתי אישה צעירה ויוצאת דופן, מוכשרת, חכמה ועם לב רחב ויכולת נתינה בלתי פוסקת. זכינו בך כחברת מועצת העיר ואני מאחלת לתושבים שכן ירבו אנשים כמוך שימלאו את חדר המליאה הזו בעתיד.. אל תתני לאפיזודה הזו לפגוע ברוחך ובעשייתך למען הציבור, מאחלת לנו שנמשיך לקדם ולעשות למען תושבי העיר".
חברת מועצת העיר מיכל ברם: "אם הדרישה לבטל את המינויים הייתה מטיעונים עניינים של אי התאמה עוד היה אפשר לנהל דיאלוג אבל זה הרי לא המצב. רונית היית סגנית בשכר מלא במשך שנים רבות על אותו משרד שענבר אמונה והיום את מבקשת כראשת האופוזיציה לבטל את המינוי למה כי רק לרונית מותר להיות סגנית בשכר וכשמדובר באישה אחרת פתאום אין לזה הצדקה? כמה נשים סגניות צעירות, אימהות לילדים קטנים את מכירה בארץ? כמה צרה ההסתכלות שלך כאשה כמי שטוענת שהיא מנהיגה. לצערי אבדת את הדרך, התאהבת בכוח ותזכרי כמי שעשתה הכול כדי למנוע מנשים בעיר להתקדם ולהיות במוקדי ההשפעה בקואליציה.
"קצת חומר למחשבה ועדיין לא מאוחר לחשב מסלול מחדש. תפקיד האופוזיציה חשוב, לבקר, לפקח, להציע הצעות ייעול אבל בטח לא לדרוך על א.נשים בדרך לביסוס מעמד שלא קיים כי זאת ממש לא מנהיגות".
4 צפייה בגלריה
(רונית וינטראוב | צילום: תומר נויברג)
יו"ר סיעת מר"צ וממובילות הרוב האופוזיציוני מסרה תגובה חריפה: "במקום בכיינות והטלת בוץ מבישה אני מציעה לראש העירייה חיים ברוידא לעשות חשבון נפש ולהבין מה בהתנהלותו ובאישיותו הביא אותו לאיבוד הרוב במועצת העיר.
"מה הקשר בין הנטישה של רבות ורבים בדרג המקצועי להתפרקות הקואליציה שלו ואיך קרה שהוא מתבוסס בביצה עכורה של משברים פוליטיים במקום ללמוד להבין מהם היסודות של ניהול עיר. עליו לשאול את עצמו מה הביא לכך שתפקידים קואליציוניים נתפסים כשלל לחלוקה ורדיפת כבוד במקום אמצעי לקידום מטרות חשובות?
"חבל לי שאת רגשות הכאב שביטא היום לא זכיתי לראות כשניסיתי למנוע ממנו לעלות את מיסי הארנונה בעיר. עצוב שמצפונו לא התעורר בטרם הוביל הדחות של חברת סיעתו ועוד חברת מועצה מראשות מועצת הנשים העירונית, זאת בגיבוי נשות קואליציה שמקוננות היום על ההשלכות של התרופפות משילותו.
"היום יותר מתמיד אני גאה בעמדת מרצ רעננה שהחליטה מיד לאחר הבחירות לשמש אופוזיציה נחושה ואני גאה ביכולת עשרת חברות וחברי הרוב החדש לפעול בשיתוף פעולה למען העיר באחריות. מקווה שברוידא אכן יתבונן פנימה ויבין את טיבו של חטא היוהרה".