אין ספק שזו שיחת היום: הסכנה המרחפת מעל כל טלפון והחרדה לפרטיותו של כל אזרח.
4 צפייה בגלריה
השיטה הפופולרית ביותר כיום היא התקפת פישינג
השיטה הפופולרית ביותר כיום היא התקפת פישינג
הגנה על הפרטיות
( צילום: shutterstock)
2021 הייתה שנת מפנה בכל מה שקשור להגנה על הפרטיות ברשת. חלק עצום מכוח העבודה עבר לעבוד מהבית, מה שהוביל לזינוק בהיקף פשעי הסייבר, כאשר הנזק המשוער בשנה האחרונה עומד על סכום בלתי נתפס של 6 טריליון דולר.
קראו גם:
בין אם מדובר בגניבת סיסמאות אישיות, פרטי אשראי או מידע אינטימי - ברור שהנזק הוא אדיר.
אין ספק שכל אחד חייב לעשות את המיטב למען ההגנה על המידע האישי שלו – ויש מה לעשות.
לפניכם מספר צעדים שבהם תוכלו לנקוט – ויחסכו לכם עוגמת נפש מיותרת.
4 צפייה בגלריה
זהירות, האקרים
זהירות, האקרים
תאריך לידה, שם הילד ומספר ת.ז הן סיסמאות קלות לפיצוח עבור האקרים
(צילום: shutterstock)
סיסמה חזקה
תאריך לידה, שם הילד, מספר ת.ז - כל אלה הן סיסמאות קלות לפיצוח עבור האקרים, ובכל זאת הנטייה האנושית שלנו היא לבחור בהן שוב ושוב. מנגנון ההגנה היעיל ביותר הוא עדיין בחירת סיסמה חזקה.
כדי להעלות את רמת אבטחת המידע מומלץ לבחור בסיסמאות מסובכות, כאלה המכילות לפחות 10 תווים וכוללות גם אותיות וגם מספרים.
רצוי להוסיף לסיסמה אימות דו שלבי הכולל הזדהות נוספת באמצעות שכבת הגנה נוספת שתתבצע בעזרת שליחת סמס עם מספר סודי או כניסה לקישור שאותו אתר שולח אלינו.
4 צפייה בגלריה
זהירות, מלכודות במבצעי סוף העונה ברשת
זהירות, מלכודות במבצעי סוף העונה ברשת
מתנה שווה בחינם תמורת מסירת מידע אישי מעידה בדרך כלל על ניסיון לגנוב מידע
(צילום: shutterstock)
אל תמסרו מידע אישי
אימייל על חופשה חלומית או מתנה שווה בחינם תמורת מסירת מידע אישי מעידים בדרך כלל על ניסיון לגנוב את המידע שלנו באמצעות מתקפת 'פישינג'.
למרות שמדובר בניסיון פרימיטיבי למדי הוא עדיין פופולרי מאוד בקרב האקרים בגלל הפשטות שלו. לכן מומלץ לעקוב אחרי כלל האצבע: פשוט לא למסור מידע לגורם לא מוכר. זה יחסוך הרבה צרות לאחר מכן.
תוכנות אנטי וירוס חינמיות וחזקות במיוחד
אומנם מחשב ה-Windows מגיע מראש עם תוכנת Defender שמהווה אנטי-וירוס, אבל לתוכנה זו יש לא מעט בעיות מובנות: היא בקושי מתעדכנת, ההגנה שלה לא מספיק מקיפה, וקיימות בה חולשות שלא מטופלות לפעמים אפילו תקופה ארוכה. לכן ההמלצה היא תמיד להשתמש באנטי וירוסים חיצוניים.
4 צפייה בגלריה
רומן סנקו
רומן סנקו
רומן סנקו
(צילום: נתנאל סדן)
הנה רשימה של כמה תוכנות אנטי-וירוס טובות ויעילות במיוחד שיעשו את העבודה:
Avira Free Security for Windows: סורק הווירוסים של החברה פועל בענן כך שהוא לא משפיע כמעט על מהירות המחשב וגורם לכך שהיא מנצלת רק במעט את משאבי מערכת.
עוד כמה תכונות הופכות את האנטי-וירוס הזה למצוין: תוסף דפדפן Safe Shopping, אופטימייזר ביצועים ופרטיות VPN (מגבלה חודשית של 500 מגה בייט), מנהל סיסמאות, Game booster, חומת אש, גורס קבצים.
יתרון: כלי אופטימיזציית הפרטיות והביצועים של האנטי-וירוס נחשבים למצוינים. הם מנקים עוגיות וקבצי זבל ומונעים דליפה של מידע אישי ברחבי הרשת.
בנוסף תיהנו ממנוע סריקת הווירוסים מבוסס הענן שנחשב לאחד הכלים הטובים ביותר בתחום כיום.
Panda Free Antivirus for Windows: תוכנת אנטי-וירוס קלת משקל, הנחשבת למאובטחת וקלה לשימוש. הסורק שלה נחשב ליעיל וטוב, היודע לאתר תוכנות ריגול ותוכנות כופר בשיעורים גבוהים.
עוד פיצ'ר חביב בתוכנה הוא "מוד גיימינג". כלומר, בכל פעם שאתם משחקים במשהו או צופים בסרטון במסך מלא, היא משהה נוטיפיקציות באופן אוטומטי.
עוד יתרון בתוכנה זו: מאפיין ה-Rescue Kit שבאמצעותו ניתן להוריד גרסה של התוכנה המאפשרת אתחול לכונן USB ואז להשתמש באחרון כדי לנקות מחשב שנפגע מזיהומים ולגרום לכך שיתחיל לרוץ מחדש.
הנה סיכום של כמה מתכונות מצוינות באנטי וירוס הזה: VPN מאובטח (150 מגה ליום), סריקת מאלוורים קלת משקל
מוד גיימינג אוטומטי. יתרון: אנטי וירוס מצוין עבור מתחילים.
TotalAV Free Antivirus
האנטי וירוס מספק הגנה מעולה מפני וירוסים ופישינג. הוא כולל סורק הנוזקות מבוסס הענן שיודע להסיר נוזקות-דמה יותר מרוב האנטי-וירוסים האחרים, ולזהות בהצלחה מגוון תוכנות כופר וקבצי חטיפה וירטואלית שקל לפספס.
בנוסף האנטי וירוס של TotalAV מספק גם הגנה טובה מאוד מפני פישינג.
התוכנה מצליבה אתרים עם מאגר גדול של אתרי פישינג מוכרים, כולל פעולות כנגד פישינג מבוסס AI שמאתרת איומים חדשים. הפיצ'רים פשוטים וקלים להבנה, קל לנווט בהם ולעשות בהם שימוש.
רומן סנקו, ראש תחום הדרכת סייבר ב-HackerU