מעצר שווא: איש עסקים דתי תושב רעננה יפוצה ע"י המשטרה בסך של 25,000 שקל, לאחר שנעצר במצעד הגאווה בעיר רק בשל חזותו הדתית. הוא נעצר ללא סיבה, נאזק בפומבי ובילה את הלילה במעצר, דבר שגרם לו נזק כספי גדול. ד' הגיש תביעה נגד המשטרה, ויפוצה במסגרת הסכם פשרה בין הצדדים.
1 צפייה בגלריה
מצעד הגאווה באחוזה
מצעד הגאווה באחוזה
מצעד הגאווה באחוזה. למצולמים אין קשר לכתבה
(צילום: רועי רובינשטיין)
קראו גם >>>
בכתב התביעה תואר כי ד', כבן 50, נשוי ואב לילדים צעד לתומו ברחוב אחוזה ברעננה בעת קיום המצעד בעיר. "אולם, החזות הדתית של התובע, לרבות זקן המעטר את פניו, הפאות הקטנות שעל צדעיו והכיפה שלראשו, שללו ממנו לשיטת שוטרת מסויימת את הזכות להיכנס לרחוב".
נעצר על ידי סוללת שוטרים, נאזק כאחרון העבריינים, הועלה לניידת, הושאר ללילה במעצר בתחנה כשהוא אזוק בידיו ורגליו על גבי מיטת ברזל, ללא מזרן או שמיכה. ד' הפציר בשוטרים לשחררו לרגל פגישת עסקים שנקבעה לו למחרת בקפריסין עם אנשי עסקים מרוסיה, מאיטליה ועוד, "אולם השוטרים לא שעו להפצרות". למחרת בבוקר שחרר בית המשפט את ד' בתנאים מינימליים.
עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו מסר "‏מדובר באירוע בו אדם דתי העז ללכת ברחוב בו נערך מצעד. הסתערה עליו להקה של שוטרים, עיכבו אותו בתוקפנות לתחנה. בתחנה עבר מסכת של התעללויות: ישב אזוק בתוך תא המעצר בניגוד לדין ובלא צורך, הוא עבר הפשטה לעירום מלא כאילו היה איזה שהוא סוחר סמים, כאילו היה חשש שהוא אחרון העבריינים.
"השאירו אותו סתם כל הלילה בתוך תחנת המשטרה, באופן שהוא לא היה יכול לטוס למחרת לטיסת עסקים לקפריסין. התעללות לשמה. שני השופטים שדנו בתיק אחד אחרי השני המליצו למשטרה להתפשר, ואנחנו נעתרנו לבקשת השופט והסכמנו להתפשר בסדר הגודל של הסכום שעליו המליץ".